fot. 3 liga logo

Będą gonili lidera

W sobotę rundę rewanżową sezonu 2022/2023 rozpoczną zespoły występujące w grupie I trzeciej ligi. W tym gronie jest pięć ekip z naszego regionu: Unia Skierniewice, Lechia Tomaszów Mazowiecki, ŁKS II Łódź, Pelikan Łowicz i Warta Sieradz.


Po pierwszej części bieżących rozgrywek najwyżej plasuje się Unia, która w siedemnastu spotkaniach zdobyła 32 pkt. – dwa mniej, niż otwierająca tabelę Pogoń Grodzisk Mazowiecki. Zespół ze Skierniewic rozpoczął sezon od sześciu kolejnych wyjazdów, więc w początkowej fazie drugiej rundy będzie występował wyłącznie przed własną publicznością. Na stadionie Orła Nieborów w roli gospodarza Unia zmierzy się kolejno z: Olimpią Zambrów, Concordią Elbląg, rezerwami ŁKS, Błonianką Błonie, Legionovią Legionowo i Jagiellonią II Białystok. Czy po tych spotkaniach podopieczni Dawida Kroczka będą liderem trzecioligowych rozgrywek? Czas pokaże. Póki co szkoleniowiec przygotowuje swoich zawodników do nieustępliwej walki o każdy punkt. – Liga jest bardzo wymagająca. Wszystkie spotkania będą ciężkie i musimy do nich podchodzić z pełną koncentracją oraz zaangażowaniem – podkreślił Kroczek. Wiosną szkoleniowiec skierniewickiej ekipy będzie miał do swojej dyspozycji m.in. kilku nowych zawodników. W przerwie zimowej do kadry wicelidera dołączyli: pomocnicy Jędrzej Strózik (Akademia Lecha Poznań) i Szymon Łapiński (Odra Opole) oraz napastnik Tomasz Bała (Cracovia). Z zespołem pożegnali się natomiast: Damian Mosiejko, Jakub Paciorek i Hubert Berłowski.

Cztery punkty straty do lidera ma trzecia w klasyfikacji Lechia, która w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia. Piękną rocznicę piłkarze chcą uczcić jak najlepszym wynikiem sportowym. Trener Mateusz Milczarek zapowiedział już, że w drugiej połowie sezonu jego podopieczni zagrają bez kalkulacji i w każdym meczu ich celem będzie zgarniecie pełnej puli. – Zamierzamy udowodnić, że nasze miejsce po jesieni nie jest przypadkowe. Chcemy też dać jak najwięcej radości kibicom, którzy nawet zimą licznie przychodzili na nasze sparingi – powiedział szkoleniowiec. Przed rundą rewanżową w kadrze Lechii doszło do kilku zmian kadrowych. Zespół opuścili Adrian Skrzyniak i Adam Nowak Lechii, a ich miejsce zajęli: obrońca Jakub Król (Warta Sieradz) oraz pomocnik Jakub Sutor (Garbarnia Kraków).

Z dorobkiem 28 pkt. pierwszą odsłonę trzecioligowych rozgrywek zakończyły rezerwy ŁKS. W tym zespole nie będą już występowali Maciej Radaszkiewicz i Piotr Gryszkiewicz. Do meczowej kadry włączono natomiast Mateusza Marczaka i Antoniego Młynarczyka z rocznika 2005. Z drużyną trenowali też inni gracze Akademii ŁKS. – Jesteśmy przyzwyczajeni do częstych rotacji kadrowych. W drugim zespole to normalne. Najważniejsze jest to, że w okresie przygotowawczym udało nam się zrealizować niemal wszystko, co sobie zaplanowaliśmy – powiedział trener Marcin Matysiak.

Po zakończeniu jesiennej fazy rozgrywek czterech graczy odeszło z Pelikana, który po dotychczasowych meczach ma 23 pkt. i zajmuje jedenastą lokatę. Wiosna ma być lepsza. – Jako zespół przystąpimy do rozgrywek bardzo zmotywowani i z ogromną wiarą w swoje możliwości – podkreślił trener Pelikana Paweł Jakubiak. W jego drużynie nie będą już grali: Dawid Flaszka, Radosław Kuciński, Artur Stawikowski i Adam Patora. Zimą z trzecioligową ekipą trenowali natomiast m.in. Maksymilian Czeczko, Jakub Rychlewski, Jakub Firak oraz Jakub Kłąb z juniorskich drużyn łowickiego klubu. W piątek klub miał oficjalnie ogłosić nazwiska nowych graczy.

Tuż nad strefą spadkową spędzili zimę gracze Warty. Sieradzki beniaminek przed rundą rewanżową ma tylko 13 pkt. i traci siedem oczek do wyprzedzających go drużyn z Zambrowa i Białobrzegów. Chcąc utrzymać się w gronie trzecioligowców ekipa prowadzona przez Marcina Węglewskiego będzie więc musiała grać znacznie skuteczniej niż jesienią, po której doszło do sporego wietrzenia szatni. Nowych pracodawców mogli sobie szukać: Krystian Stolarczyk, Antoni Bednarek, Jakub Król, Łukasz Chojecki, Damian Głowacki, Oskar Błoch, Jakub Dydak, Wojciech Pawlak. Część z tej grupy wypożyczono do innych klubów. W walce o utrzymanie Warcie mają natomiast pomóc m.in. nowi pomocnicy: Mateusz Lis (Sokół Aleksandrów Łódzki), Mateusz Borcuch (KS Kutno) oraz Wiktor Walczak (KKS Kalisz).

Warta będzie jedynym zespołem z naszego województwa, który w pierwszej tegorocznej kolejce rozgrywek grupy I trzeciej ligi wystąpi na wyjeździe. W sobotę o godz. 14:00 beniaminek rozpocznie w Białymstoku mecz z rezerwami Jagiellonii. Tego samego dnia Unia zagra w Nieborowie z Olimpią (godz. 13:00), a ŁKS II podejmie Concordię (godz. 14:00). Na niedzielę zaplanowano natomiast mecze w Tomaszowie Mazowieckim i Łowiczu. W samo południe Lechia rozpocznie starcie ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki, a Pelikan przystąpi do walki z Mławianką Mława.