fot. Kurs spikerski

Certyfikaty z Aleksandrowa

Obiekt MOSiR im. Włodzimierza Smolarka w Aleksandrowie Łódzkim był miejscem, w którym odbył się zorganizowany przez Łódzki ZPN kurs spikerów piłki nożnej. Po zakończeniu szkolenia kilkanaście osób odebrało certyfikaty uprawniające do pracy w roli spikera na zawodach piłkarskich III ligi oraz klas niższych.


Kurs został przeprowadzony w oparciu o "Pakiet Spikera" Polskiego Związku Piłki Nożnej. W trakcie intensywnych zajęć poruszono wiele ważnych, choć często bagatelizowanych aspektów pracy stadionowego spikera. Uczestnicy szkolenia mieli okazję poznać nie tylko przepisy regulujące pracę spikera oraz zasady tej pracy, ale dowiedzieli się m.in., jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry spiker.

Kurs spikerski

Podczas kursu omówiono elementy związane z prawidłową obsługą meczu, przybliżono zasady tworzenia i przekazywania różnego typu komunikatów, a także specyfiki pracy z mikrofonem, błędów językowych i wielu innych zagadnień. Kulminacyjnym punktem szkolenia był test sprawdzający nabytą wiedzę. Po jego zaliczeniu uczestnicy otrzymali certyfikaty, uprawniający do prowadzenia w roli spikera spotkań piłki nożnej od III ligi w dół.

Kurs spikerski

Uczestnicy kursu wykazywali się aktywnością, zadawali pytania oraz czynnie uczestniczyli w przygotowanych ćwiczeniach. Mam nadzieję, że zmotywuje to nowych spikerów do uzyskania uprawnień na wyższe klasy rozgrywkowe - podsumował Maciej Siwek z Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN. Bardzo zadowolony z przebiegu zajęć był również przewodniczący Wydziału Bezpieczeństwa ŁZPN Andrzej Wypysiński

Kurs spikerski