fot. logo ŁZPN

Czas rozliczeń, czas wyborów

Nadszedł czas podsumowań. Jutro o godzinie 16.30 (w pierwszym terminie) lub o 17.00 (w drugim) na stadionie miejskim przy al. Unii Lubelskiej 2 w Łodzi rozpocznie się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. Przed wyborem nowych władz dojdzie do podsumowania kadencji, podczas której związkiem kierował Adam Kaźmierczak. Jak prezes ocenia minione cztery lata?


- Rozpoczynając pierwszą kadencję obecnych władz Łódzkiego Związku Piłki Nożnej nie przypuszczaliśmy, że podsumowania tego okresu działalności będziemy dokonywać w tak niecodziennych warunkach. Po raz kolejny okazało się jednak, że w życiu nie wszystko można zaplanować i trzeba być przygotowanym na różne, często niemal abstrakcyjne scenariusze. Jeden z nich napisał koronawirus COVID-19, który spadł na nas jak grom z jasnego nieba. Pandemia sprawiła, że Łódzki Związek Piłki Nożnej podobnie jak inne organizacje piłkarskie na całym świecie stanął przed trudnym zadaniem dokonania arbitralnych rozstrzygnięć we wszystkich prowadzonych przez siebie rozgrywkach sezonu 2019/2020. Podejmując ostateczne decyzje zdawaliśmy sobie sprawę, że nie uda się wszystkich usatysfakcjonować. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, by do minimum ograniczyć grono niezadowolonych i mamy nadzieję, że ten cel udało się osiągnąć. Rozstrzygając kwestie związane z zakończeniem poprzedniego sezonu myśleliśmy już o kolejnym, który chcieliśmy jak najszybciej rozpocząć. Będzie on też początkiem kolejnej czteroletniej kadencji w działalności ŁZPN.

Poprzednia kończy się w cieniu koronawirusa, ale minione cztery lata generalnie były dobrym okresem dla naszego Związku. Kadencję rozpoczynaliśmy jednak w niezbyt radosnych nastrojach, które wynikały z niskiej pozycji w krajowej hierarchii piłkarskiej. Klubów z naszego regionu próżno było szukać nie tylko w ekstraklasie, ale też na jej zapleczu, a w 2. lidze mieliśmy tylko jeden zespół. Poziom sportowy obniżyły również reprezentacje ŁZPN, a nasi przedstawiciele mieli ogromne problemy z przebiciem się do struktur Polskiego Związku Piłki Nożnej. Szerokim łukiem omijały nas również prestiżowe wydarzenia, których organizację powierzano innym ośrodkom. To wszystko sprawiało, że region łódzki zaczął być w Polsce traktowany jak futbolowy zaścianek. Na szczęście to już przeszłość.

Działania zmierzające do odzyskania wiodącej pozycji w strukturach krajowej piłki nożnej rozpoczęliśmy od gruntownych porządków na własnym podwórku. Zredukowaliśmy wydatki nie związane z realizacją zadań statutowych, zrezygnowaliśmy z pobierania opłat za udział w rozgrywkach młodzieżowych, uporządkowaliśmy sprawy związane z podziałem na grupy i prowadzeniem spotkań ligowych rozgrywanych pod auspicjami ŁZPN, ujednoliciliśmy składki sędziowskie i wprowadziliśmy zryczałtowane kwoty za prowadzenie spotkań na wszystkich szczeblach rozgrywkowych, umożliwiliśmy klubom rozliczanie delegacji sędziowskich za pośrednictwem biura ŁZPN, jako pierwszy związek w Polsce wprowadziliśmy Pro Junior System do klasy okręgowej, znieśliśmy opłatę za składkę członkowską, pozyskaliśmy tytularnego sponsora dla klas okręgowych i wprowadziliśmy rozgrywki 3. ligi na antenę publicznej telewizji. Staliśmy się również prekursorem w szkoleniu żeńskich kadr sędziowskich. To tylko niektóre sprawy, które z powodzeniem udało nam się przeprowadzić w minionych czterech latach. W tym czasie w siłę rosły również nasze kluby, o czym najlepiej świadczy fakt, że w sezonie 2019/2020 mieliśmy swoich reprezentantów w PKO BP Ekstraklasie, Fortuna 1. Lidze i 2. lidze, a także w Ekstralidze kobiet i Ekstraklasie Futsalu. Jesteśmy też potentatem w krajowych rozgrywkach beach soccera.

Zmiany w sztabach szkoleniowych reprezentacji ŁZPN sprawiły, że znów doczekaliśmy się medali w ogólnokrajowej rywalizacji chłopców, którzy w kategorii U-15 sięgnęli po srebro i brąz. Trzy złote krążki i jeden srebrny wywalczyła natomiast nasza kadra juniorek młodszych. W minionych czterech latach udało nam się również wzmocnić pozycję naszego Związku w krajowej federacji. Prezes ŁZPN jest w zarządzie PZPN i przewodniczy Komisji ds. Futsalu i Piłki Plażowej. Mamy też swoich przedstawicieli w innych komórkach piłkarskiej centrali: komisji licencyjnej, komisji piłkarstwa młodzieżowego i amatorskiego, komisji ds. prawnych oraz Piłkarskim Sądzie Polubownym. Dzięki naszym przedstawicielom w PZPN oraz dobrej współpracy z samorządami staliśmy się ważnym ogniwem krajowego piłkarstwa młodzieżowego, dzięki któremu pojawiliśmy się na arenie międzynarodowej. Kulminacją naszych działań były ubiegłoroczne mistrzostwa świata FIFA U-20 - trzecia pod względem ważności impreza organizowana przez Światową Federację Piłkarską. Główną areną zmagań była Łódź, gdzie od 23 maja do 15 czerwca 2019 rozegrano dziesięć spotkań – z meczem otwarcia i finałem włącznie.  W naszym regionie odbywały również m.in. mecze eliminacji ME U-21, eliminacji ME UEFA U-19 kobiet i turnieju U-16 UEFA Development kobiet. Dwukrotnie gościliśmy również uczestniczki finału rozgrywek o Puchar Polski kobiet. W minionym okresie wywalczyliśmy też sobie pozycję lidera w szkoleniach trenerskich. Regularnie organizujemy kursy różnych kategorii, w tym cieszące się ogromną popularnością kursokonferencje Akademii Piłkarskiej Grassroots. Od roku 2018 jesteśmy również gospodarzem ogólnopolskiej konferencji UEFA PRO i UEFA A, w której każdorazowo bierze udział po 1 500 trenerów z całego kraju oraz doborowe grono gości z całego świata.

Kadencja rozpoczęta 24 czerwca 2016 upłynęła bardzo szybko, jednak każdą chwilę staraliśmy się wykorzystać na wprowadzenie jak największej liczby zmian, usprawniających pracę ŁZPN i co za tym idzie, ułatwiających funkcjonowanie wszystkich podmiotów zrzeszonych w naszym Związku. Oczywiście czeka nas jeszcze wiele wyzwań, gdyż nie wszystko udało się zrealizować. Pojawiły się również nowe problemy, m.in. te związane z pandemią koronawirusa. Jesteśmy jednak przekonani, że wspólnie pokonamy kolejne przeszkody i zgodnie będziemy pracować nad umacnianiem naszej pozycji na krajowej arenie. Jako Związek przygotowaliśmy już kilka nowych rozwiązań, mających ułatwić funkcjonowanie klubów w tym trudnym dla nich okresie. Jeśli nic nie pokrzyżuje naszych planów budżetowych, to w nadchodzącym okresie kluby zrzeszone w ŁZPN zaoszczędzą łącznie ok. 250 tys. zł m.in. na opłatach za udział zespołów w rozgrywkach i potwierdzaniu zawodników do gry. Od najmłodszych roczników chcemy też sukcesywnie znosić opłaty sędziowskie w rozgrywkach młodzieżowych. Pracujemy również nad innymi formami wsparcia, które umożliwi naszym klubom dalszy rozwój. Mam nadzieję, że dotychczasową pracą udowodniliśmy już, że nie składamy pustych obietnic, tylko konsekwentnie realizujemy to, co zapowiadaliśmy.