fot. Polska kadra

Dwie dekady po mistrzostwie

Zwycięstwem wrocławskiego Śląska zakończył się turniej drużyn rocznika 2008, zorganizowany z okazji dwudziestej rocznicy zdobycia przez reprezentację Polski mistrzostwa Europy do lat 18. W imprezie zorganizowanej przez Szkołę Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego w Łodzi wzięło udział osiem zespołów.


Miejsce turnieju nie było przypadkowe. Mistrzostwo Europy piłkarzy do lat 18 z roku 2001 było ostatnim liczącym się sukcesem polskich piłkarzy na arenie międzynarodowej. Sukcesem, w którym ogromny udział miało łódzkie środowisko. Dość powiedzieć, że w złotej drużynie prowadzonej przez Michała Globisza było aż czterech wychowanków ŁKS: Paweł Golański, Przemysław Kaźmierczak, Łukasz Madej i Robert Sierant, a ich wychowawca i klubowy trener Mirosław Dawidowski był asystentem Globisza.

Podczas rozgrywanych w Finlandii finałów ME U-18 zawodnikiem ŁKS był już też Adrian Napierała. Wcześniej barw klubu z al. Unii bronił również Rafał Grzelak, a w późniejszych latach przy al. Unii Lubelskiej występowali: Dariusz Zawadzki, Karol Piątek, Łukasz Mierzejewski, Wojciech Łobodziński, Sebastian Mila i Paweł Brożek. Łącznie w ŁKS w różnych okresach czasu grało aż 12 mistrzów Europy z 2001 roku. Grzelak i Mierzejewski dodatkowo mają jeszcze za sobą przygodę z Widzewem.

To jednak nie wszystkie łódzkie akcenty w mistrzowskiej drużynie sprzed dwóch dekad. Lekarzem zespołu był Marek Krochmalski, a fizjoterapeutą Zbigniew Pietrzak. Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że obaj przez wiele lat byli związani z ŁKS. W tym klubie pracował też drugi asystent Globisza - Dariusz Wójtowicz. Jeśli dodamy do tego fakt, że większość mistrzów Europy to absolwenci łódzkiej SMS z Milionowej, to będziemy mieli pełny obraz łódzkiego wkładu w to historyczne osiągnięcie.

W tym miejscu nie pozostaje już nic innego, jak tylko przypomnieć, że w 2001 roku w drodze po tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu biało-czerwoni w spotkaniach grupowych pokonali Hiszpanię oraz Danię i zremisowali z Belgią, a w finale nie dali szans Czechom. Ten zestaw rywali potwierdza, że w pełni zasłużyli na złoto!

Dwadzieścia lat po tym sukcesie mistrzowie na stadionie przy Milionowej w pokazowym meczu wygrali 7:1 z reprezentacją TVP1. Później spotkali się z uczestnikami dwudniowego turnieju rocznika 2008.  

Rywalizację w tej kategorii wiekowej wygrał Śląsk, który był zdecydowanie najlepszą drużyną zawodów. W meczu decydującym o pierwszym miejscu drużyna z Wrocławia pokonała 4:1 ŁKS. Na trzecim miejscu rywalizację zakończyła Lechia Gdańsk, a czwarty był UKS SMS. W turnieju wzięli też udziałl zawodnicy: AKS SMS Łódź, Zawiszy Bydgoszcz, GKS Katowice i Korony Kielce.