fot. PZPN ŁNP logo

Licencję mają, ale chyba nie skorzystają…

Pod względem organizacyjnym ŁKS jest przygotowany do tego, by nadal grać w ekstraklasie. Klub otrzymał licencję na kolejny sezon i… na tym dobre informacje się kończą. Wszystko wskazuje bowiem na to, że łodzianie z licencji nie skorzystają, a kolejny sezon spędzą na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej.


Na plenarnym posiedzenia Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła wnioski wszystkich klubów występujących aktualnie w PKO BP Ekstraklasie. To oznacza, że żadna z druzyn nie musi się obawiać karnej degradacji spowodowanej brakiem zgody na dalszą grę w krajowej elicie.

Jedenaście klubów - Arka Gdynia, Cracovia, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Lech Poznań, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Zagłębie Lubin - otrzymało licencje uprawniające do gry w ekstraklasie i udziału w rozgrywkach klubowych UEFA. Po spełnieniu dodatkowych warunków na krajowej i międzynarodowej arenie będą też mogły występować: Lechia Gdańsk i Wisła Kraków. Oba kluby zostały zobowiązane do realizacji ugód zawartych z zawodnikami, w terminach wskazanych w przedmiotowych ugodach (bez możliwości ich dalszego odraczania). Lechia musi też zapłacić 10 000 zł kary za niekompletną dokumentację dotyczącą prognozy finansowej.

Trzy pozostałe kluby – ŁKS, Pogoń Szczecin i Raków Częstochowa - otrzymały licencje wyłącznie na grę w ekstraklasie. Pogoń i Raków zostały objęte nadzorami infrastrukturalnymi. Klub spod Jasnej Góry otrzymał zgodę na dalszą grę w Bełchatowie, jednak wiosną 2021 za każdy mecz rozegrany w roli gospodarza poza Częstochową będzie musiał zapłacić karę w wysokości 30 000 zł.

Komisja rozpatrzyła również wnioski pierwszoligowych klubów, walczących o prawo gry w ekstraklasie. Licencje na występy w ekstraklasie otrzymały: Bruk – Bet Termalica Nieciecza, Zagłębie Sosnowiec, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Miedź Legnica, GKS Tychy i Warta Poznań (z nadzorem infrastrukturalnym, mecze rozgrywane w Grodzisku Wielkopolskim). Licencji nie przyznano Stali Mielec, Stomilowi Olsztyn, Olimpii Grudziądz i Radomiakowi Radom.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że wśród aktualnych pierwszoligowców jest klub, który w przyszłym sezonie zajmie w ekstraklasie miejsce ŁKS. Łodzianie na dziesięć kolejek przed końcem rozgrywek zamykają tabelę i mają aż jedenaście punktów straty do miejsca gwarantującego utrzymanie.

W związku z przedłużającym się stanem epidemii wynikającym z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-C0V2, którego skutków ekonomicznych nie da się dokładnie przewidzieć, wszystkie Kluby biorące udział w procesie licencyjnym na sezon 2020/2021 zostały objęte nadzorem finansowym. Zdaniem Komisji koniecznym jest w najbliższych miesiącach szczegółowa kontrola i analiza sytuacji finansowej Klubów.

Klubom od powyższych decyzji przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych w terminie 5 dni od doręczenia decyzji.