fot. Piłkarska Kadra Czeka

Macovia i Astoria najlepsze w finałach

W Kleszczowie i pobliskim Łękińsku rozegrano wojewódzkie finały turnieju Piłkarska Kadra Czeka. Rywalizację chłopców wygrał zespół LZS Macovia Maków (powiat skierniewicki), a wśród dziewcząt najlepsza okazała się drużyna LUKS Astoria Szczerców Junior (powiat bełchatowski).


Piłkarska Kadra Czeka to ogólnopolski turniej, którego korzenie sięgają pierwszej połowy lat 80-tych ubiegłego wieku. Po przegranych eliminacjach do Euro 1984 Adam Gocel z redakcji rolnej TVP wyszedł z inicjatywą akcji, mającej na celu popularyzację piłki nożnej w małych miastach i środowiskach wiejskich. Pomysł otrzymał wsparcie ówczesnego Ministerstwa Oświaty i Wychowania oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zrzeszenia LZS i Szkolnego Związku Sportowego. Do współpracy udało się również zaprosić m.in. trenerów Stanisława Tokarczyka i Rudolfa Kaperę, a także znanych sędziów piłkarskich – Michała Listkiewicza i Wiesława Tokarczyka.

Od jesieni 1984 roku na antenie TVP raz w tygodniu emitowany był program Piłkarska Kadra Czeka, w którym relacjonowano m.in. przebieg akcji, która szybko objęła swym zasięgiem cały kraj. Już w pierwszej edycji wzięło w niej udział 1507 gmin. Na tym szczeblu odbyły się piłkarskie turnieje, będące eliminacjami do rozgrywek wojewódzkich, a następnie makroregionalnych. Do rywalizacji na boiskach stanęło ponad 70 000 chłopców w wieku od 11 do 15 lat. Po zakończeniu rozgrywek osiem czołowych drużyn wzięło udział w obozie szkoleniowym, zorganizowanym na obiektach Igloopolu Dębica.

Taki był początek rozgrywek, które przechodząc różne koleje losu dotrwały do dnia dzisiejszego. I dzięki porozumieniu podpisanemu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Krajowe Zrzeszenie LZS oraz Polski Związek Piłki Nożnej mają szansę nawiązać do swych najlepszych tradycji.

W bieżącej edycji finałowe turnieje wojewódzkie w Łódzkiem rozegrano w Kleszczowie (chłopcy) i pobliskim Łękińsku (dziewczęta). Z rywalizacji zwycięsko wyszły zespoły LZS Macovia Maków (powiat skierniewicki) i LUKS Astoria Szczerców Junior (powiat bełchatowski). Rywalizacji przyglądał się m.in. wiceprezes PZPN Adam Kaźmierczak.

Finałowy turniej wojewódzki LZS Piłkarska Kadra Czeka chłopców

Uczestnicy:

Ceramika Opoczno (powiat opoczyński),

SKS Astra Zduny (powiat łowicki),

KS Diablo Wąwał (powiat tomaszowski),

LZS Macovia Maków (powiat skierniewicki),

MGKS Skalnik Sulejów (powiat piotrkowski),

LKS Omega Kleszczów (powiat bełchatowski).

Wyniki:

Grupa A -

Omega – Astra 1:1, Omega – Macovia 0:1, Astra – Macovia 0:0.

Grupa B -

Ceramika – Skalnik 0:1, Ceramika – Diablo 9:0, Skalnik – Diablo 2:0.

Mecz o 3. miejsce:

Astra – Ceramika 0:3.

Mecz o 1. miejsce:

Skalnik – Macovia 0:0, rzuty karne 3:5.

Macovia: Antoni Nowak, Grzegorz Zarzycki, Kamil Kijo, Jan Kozłowski, Michał Wójt, Kacper Karalus, Filip Białek, Kacper Zarębski, Igor Różycki, Bartłomiej Krawczyk, Kacper Gradowski, Kacper Tuka, Bartłomiej Wysocki, Błażej Wysocki,  Jakub Czochrowski, Cezary Bedełek, Igor Pawlak. Opiekun –Adam Gasiński

Końcowa klasyfikacja:

1. Macovia, 2. Skalnik, 3. Ceramika, 4. Astra, 5. Omega, 6. Diablo.

Najlepszy bramkarz turnieju: Antoni Nowak (Macovia).

Król strzelców: Oscar Wereszka (Ceramika).

Piłkarska Kadra Czeka

Finałowy turniej wojewódzki LZS Piłkarska Kadra Czeka dziewcząt

Uczestnicy:

LUKS Astoria Szczerców Junior (powiat bełchatowski),

UKS GOK Zduny (powiat łowicki),

KS Diablo Wąwał (powiat tomaszowski).

Wyniki:

Astoria – UKS GOK 3:0, UKS GOK – Diablo 1:0, Astoria – Diablo 1:0.

Końcowa klasyfikacja:

1. Astoria, 2. UKS GOK, 3. Diablo.

Najlepsza bramkarka turnieju: Anna Balik (UKS GOK).

Królowa strzelczyń: Marcela Niemczyk (Astoria).

Astoria: Antonina Czachorowska, Anita Kowalska, Kinga Ucińska, Weronika Obiegla, Aleksandra Rojewska, Marcelina Niemczyk, Małgorzata Stanisz, Roksana Madej, Oliwia Misiuk, Amelia Fabisz. Opiekun: Robert Gembicki.