Mistrzostwo, finał i dwie promocje

Trwa dobra seria piłkarskich zespołów UKS SMS Łódź. Po historycznym wicemistrzostwie Polski seniorek po medale sięgają młodzieżowe zespoły z Milionowej. Dziewczęta wygrały rozgrywki Centralnej Ligi Juniorek U-17, a ich sukces już w nadchodzącą środę mogą powtórzyć chłopcy. Z awansu do rozgrywek CLJ cieszą się natomiast młodzi gracze Widzewa i ŁKS.

W finałowym meczu CLJ U-17 dziewcząt łodzianki zmierzyły się z Górnikiem Łęczna. Po trafieniu Duchnowskiej rywalki już w 8. minucie objęły prowadzenie, ale na odpowiedź podopiecznych Sebastiana Papisa i Marzeny Salamon nie trzeba było długo czekać. W 13. minucie do remisu doprowadziła Olkiewicz, w 21. drugą bramkę strzeliła Skrzypińska, a w 36. minucie po golu Miś zrobiło się 3:1. Na tym emocje się jednak nie skończyły. Górnik nie zamierzał się poddać i doprowadził do remisu. Do siatki ponownie trafiła Duchnowska (63), a stan rywalizacji wyrównała Jezioro (66). Losy spotkania rozstrzygnęły się w 85. minucie. Wtedy to bramkarkę z Łęcznej ponownie pokonała Miś. Było to trafienie na wagę zwycięstwa, za które łodzianki odebrały okazały puchar i czek na 50 tys. zł.

Był to pierwszy finał Centralnej Ligi Juniorek U-17, która w roku 2019 zastąpiła mistrzostwa Polski do lat 16. W ubiegłym roku pandemia Covid-19 uniemożliwiła dokończenie rywalizacji.

Dłuższą historię mają rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów U-17, w finale których również wystąpią piłkarze UKS SMS. Prawo do gry o złoto łodzianie zapewnili sobie po półfinałowych potyczkach z Rakowem Częstochowa. Na końcowy sukces musieli jednak solidnie zapracować. Co prawda pod Jasną Górą wygrali 1:0 i byli faworytem meczu rewanżowego, ale goście już w 4. minucie odrobili stratę z pierwszego meczu, a później w krótkich odstępach strzelili dwa kolejne gole. Po 26. minutach przy Milionowej gospodarze przegrywali więc 0:3 i byli bardzo daleko od finału. W grze utrzymał łodzian Karol Łysiak, który tuż przed przerwą i tuż po jej zakończeniu zdobył trzy bramki. Pierwszą w 45. minucie, a kolejne w 46. i 50. Wynik spotkania na 4:3 dla UKS SMS w 84. minucie ustalił Jakub Jędrasik.

Spotkanie finałowe zostanie rozegrane 30 czerwca w Ząbkach. W walce o złoto podopieczni Mariusza Soleckiego zmierzą się z poznańskim Lechem, który po zwycięstwie 3:0 i remisie 3:3 w półfinale wyeliminował Cracovię.

W nadchodzącym sezonie w CLJ U-17 Łódzki ZPN będzie reprezentowany przez UKS SMS i Widzew. Ten ostatni miejsce w tych rozgrywkach zapewnił sobie po barażowych meczach z Drukarzem Warszawa. Pierwsze spotkanie odbyło się w stolicy, ale powody do zadowolenia mieli po tym meczu goście, którzy wygrali 2:0. Rewanż zakończył się remisem 1:1. Dzięki tym wynikom drużyna prowadzona przez Patryka Kowasza będzie występowała w grupie A CLJ U-17.

W grupie A CLJ U-15 będzie natomiast występował ŁKS. Po wygraniu rywalizacji w lidze wojewódzkiej zespół rocznika 2007 stanął do walki z olsztyńskim Stomilem. W obu meczach lepsi okazali się łodzianie. Spotkanie wyjazdowe ŁKS wygrał 1:0, a w rewanżu zwyciężył 2:0. Drużyna Radosława Bieniasa i Daniela Figi zajmie więc miejsce UKS SMS, który nie zdołał się utrzymać w tych rozgrywkach. Jednym z rywali beniaminka będzie natomiast inny zespół z Milionowej - AKS SMS.