fot. logo F1L

Na początek trzy wyjazdy

Jutro o godz. 17 w Jastrzębiu rozpocznie się nowy sezon Fortuna 1. Ligi. Z miejscowym GKS 1962 będzie grała Arka Gdynia. Czterdzieści minut później do rywalizacji włączą się zespoły Odry Opole i ŁKS. Na zapleczu ekstraklasy ekipa z al. Unii będzie jednym z trzech reprezentantów naszego regionu. W tej klasie rozgrywkowej zobaczymy również zawodników GKS Bełchatów i Widzewa.


W poprzednim sezonie łódzkich zespołów nie było na tym szczeblu – ŁKS występował w PKO BP Ekstraklasie, a Widzew walczył w 2. lidze. Teraz obie drużyny wymieniane są w gronie kandydatów do awansu. O tym samym myśli jednak znacznie więcej ekip. Oprócz ŁKS do ekstraklasy w błyskawicznym tempie chciałyby z pewnością wrócić Arka i Korona Kielce. Do najwyższej klasy rozgrywkowej przymierzają się również Radomiak Radom, Miedź Legnica i Bruk-Bet Termalica Nieciecza, które kilka tygodni temu walkę o ekstraklasę przegrały w barażach. Wysokich aspiracji nie kryje GKS Tychy, a o powrocie do lat świetności marzy również Stomil Olsztyn. Papierowych tygrysów jest więc sporo, jednak prawdziwą siłę poszczególnych drużyn tradycyjnie zweryfikuje boisko.

Zespół prowadzony przez Wojciecha Stawowego bardzo szybko stracił realne szanse na utrzymanie w ekstraklasie i już końcówkę poprzednich rozgrywek mógł traktować jak przetarcie przed nowym sezonem. Latem z ŁKS pożegnali się: Łukasz Piątek (odszedł do Polonii Warszawa), Jakub Wróbel (Stal Mielec) i Jan Grzesik (Warta Poznań). W kadrze nie ma również Portugalczyka Guimy, którego dyscyplinarnie przesunięto do czwartoligowych rezerw. Z nowych twarzy ugruntowaną pozycję na krajowym rynku ma jedynie 33-letni Jakub Tosik (poprzednio Zagłębie Lubin). Pozostałe nabytki to wielka niewiadoma. Wypożyczony z warszawskiej Legii Tomasz Nawotka (23 lata) przez minione półtora roku grał w Zagłębiu Sosnowiec), a Rumun Daniel Celea (25) był ostatnio w kadrze rodzimego Sepsi OSK Sfantu Gheorghe. Do zespołu włączono również Macieja Dampca (25), który wrócił z wypożyczenia do GKS Katowice. Oprócz obrońców sprowadzono też młodych pomocników: Mateusza Bąkowicza (19, Lechia Tomaszów Mazowiecki) i Nigeryjczyka z polskim paszportem Kelechukwu Ebenezera Ibe-Torti (18, Escola Varsovia).

Do wielu zmian kadrowych doszło w bełchatowskiej ekipie, która w poprzednich rozgrywkach do samego końca walczyła o pierwszoligowy byt. Ostatecznie drużyna z ulicy Sportowej zdołała się utrzymać i taki sam cel przyświęca jej przed kolejnym sezonem, do którego przystąpi mając na koncie dwa ujemne punkty. To efekt problemów licencyjnych. Trudna sytuacja organizacyjno-finansowa sprawiła, że jeszcze przed końcem minionych rozgrywek GKS doznał kilku osłabień kadrowych. W przerwie letniej rubryka „odeszli” nadal się powiększała. Za trenerem Arturem Derbinem do GKS Tychy powędrowali: II trener Kacper Jędrychowski oraz Bartosz Biel i Krzysztof Wołkowicz (GKS Tychy). Artur Golański i Paweł Czajkowski przeniśli się do Chojniczanki Chojnice, Michał Kołodziejski wybrał GKS Katowice, a Emile Thiakane Koronę Kielce. Ich miejsce w kadrze zajęli: obrońcy Bartłomiej Eizenchart (19 lat, poprzednio Górnik Zabrze), Arkadiusz Najemski (24, Wigry Suwałki), Seweryn Michalski (26, Chojniczanka) i Piotr Skrobiński (21, Polonia Środa Wielkopolska). Oprócz Michalskiego na Sportową wrócił też pomocnik Łukasz Wroński (26, GKS Katowice). O miejsce w drugiej linii bełchatowskiego zespołu mają też walczyć: Szymon Łapiński (19, Jagiellonia Białystok), Michał Pawlik (25, Chrobry Głogów), Damian Hilbrycht (22, Podbeskidzie Bielsko-Biała), Marcin Szeibe (20, Olimpia Grudziądz) i Konrad Matuszewski (20, Sokół Aleksandrów Łódzki). Przy Sportowej trenują też: doświadczony środkowy pomocnik Waldemar Gancarczyk (30, Sokół Ostróda) oraz ofensywny pomocnik/napastnik Patryk Makuch (21, Miedź Legnica). W sezonie 2020/2021 gracze GKS będą mieli nowego kierownika. Został nim Szymon Serwa, który na tym stanowisku zastąpił Radosława Drogosza. Trenerowi Marcinowi Węglewskiemu w pracy szkoleniowej pomagać też będą Patryk Rachwał, Sebastian Łukiewicz.

Awans do Fortuna 1. Ligi zawodnicy Widzewa wywalczyli w stylu i okolicznościach, które nie zadowoliły władz klubu i kibiców. Najlepszym dowodem na to była błyskawiczna zmiana trenera. Na zapleczu ekstraklasy zespół z al. Piłsudskiego nie będzie już występował pod wodzą Marcina Kaczmarka. Zastąpił go Albańczyk Enkeleid Dobi, pracujący poprzednio w Górniku Polkowice. Po zakończeniu sezonu nie przedłużono również umów z: Patrykiem Wolańskim, Łukaszem Turzynieckim, Christoperem Mandiangu i Hubertem Wołąkiewiczem. Po okresie wypożyczenia z Widzewem pożegnał się też Kornel Kordas. Nowych pracodawców znaleźli: Adam Radwański (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Rafał Wolsztyński (Arka Gdynia) i Przemysław Banaszak (Górnik Łęczna). W nadchodzących rozgrywkach cała trójka będzie więc miała szansę wystąpić przeciwko Widzewowi, do którego dołączyli: obrońca Petar Mikulic (20 lat, poprzednio Croatia Zmijavci), pomocnicy Patryk Mucha (23, Górnik Polkowice), Mateusz Michalski (29, Radomiak), Merveill Fundambu z Demokratycznej Republiki Konga (20, Radomiak), Dominik Kun (27, Sandecja Nowy Sącz), Michael Ameyaw (19, Bytovia Bytów) oraz napastnik Karol Czubak (20, Bytovia).

Przed startem rozgrywek ekipa z al. Piłsudskiego odnotowała już na swoim koncie pierwszoligowy sukces. Prezes Widzewa Martyna Pajączek została bowiem przewodniczącą komisji rewizyjnej Pierwszej Ligi Piłkarskiej. To jedyny przedstawiciel naszego regionu we władzach tej organizacji. Funkcję prezesa PLP nadal będzie pełnił Marcin Janicki (członek komisji ds. mediów i marketingu PZPN, prezes rady nadzorczej Warty Poznań), którego zastępcami zostali: Leszek Bartnicki (GKS Tychy) i Wojciech Kowalewski (Stomil Olsztyn). Komisję rewizyjna tworzą: Pajączek, Tomasz Brusiło (Miedź Legnica) i Tomasz Lisiński (Odra Opole).

W 1. Kolejce Fortuna 1. Ligi w piątek ŁKS zagra w Opolu z Odrą (godz. 17.40). Dzień później Widzew w Pruszkowie zmierzy się z Radomiakiem Radom (12.40), a GKS pojedzie do Łęcznej na mecz z Górnikiem (17)