fot. Nowy budynek MGKS Drzewica

Najlepszy prezent przed stuleciem

Za dwa lata Miejsko-Gminny Klub Sportowy Drzewica będzie obchodził jubileusz 100-lecia. Ta piękna rocznica będzie mogła być celebrowana m.in. w nowym budynku klubowym, który jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych obiektów tego typu w okręgu piotrkowskim.


- To najlepszy prezent na nadchodzący jubileusz - powiedział podczas oficjalnego otwarcia budynku prezes MGKS Andrzej Sosnowiec. Jak donosi portal Urzędu Gminy w Drzewicy uroczystość oddania do użytku długo oczekiwanego obiektu była wielkim świętem całej piłkarskiej społeczności Drzewicy. Zgromadziła tłumy kibiców, a także bardzo liczną grupę zaproszonych gości. Oprawę artystyczną zapewniła Orkiestra Miejska z Opoczna.

Część oficjalna rozpoczęła się na płycie boiska. Zebranych powitał Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, który poinformował o szczegółach zrealizowanego zadania oraz innych inwestycjach wykonanych na stadionie w ostatnich latach – generalnego remontu z budową trybun (2013–2014), montażu oświetlenia (2017) oraz doposażenia klubu w sprzęt piłkarski i system nawadniający (2021-2022). Burmistrz zapewnił kibiców, że gminny samorząd myśli o następnym projekcie - zadaszeniu trybuny od strony ulicy Kolejowej.

Przemówienie wygłosił także prezes MGKS Drzewica Andrzej Sosnowiec. Przypomniał, że za dwa lata klub będzie obchodzić swoje 100-lecie, a nowy budynek jest najlepszym prezentem na nadchodzący jubileusz.

Z gratulacjami dla gospodarzy pospieszyli radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Janusz Ciesielski, Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, Krystyna Wiktorowicz w imieniu posła Roberta Telusa oraz Stanisław Sipa - kierownik delegatury Łódzkiego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim, który podkreślił, że nowy budynek MGKS Drzewica spełnia wymogi licencyjne nie tylko klubów grających w lidze okręgowej czy IV lidze, ale również w wyższych klasach rozgrywkowych.

W dowód uznania za wkład włożony w rozwój piłki nożnej Stanisław Sipa wręczył Burmistrzowi Januszowi Reszelewskiemu Złotą Odznakę Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. Honorowe odznaczenie nadał Burmistrzowi Zarząd ŁZPN.

Część oficjalna zakończyła się przy budynku klubowym, gdzie miało miejsce oficjalne przecięcie wstęgi oraz poświęcenie obiektu przez proboszcza Parafii w Drzewicy, ks. kan. Adama Płuciennika.

Po uroczystościach na murawę boiska wybiegli piłkarze. Zespół MGKS Drzewica rozegrał towarzyskie spotkanie z drużyną Radomiaka Radom, w skład której wchodzili głównie zawodnicy Akademii RKS Radomiak. Mecz komentował licencjonowany spiker PZPN Jerzy Misiurski.

Po ciekawej rywalizacji – ku radości drzewickich kibiców - gospodarze wygrali 3:2 (2:1). Gole dla Drzewicy strzelili: Szymon Rafalski, Wojciech Ruta i Sebastian Miązek.

W przerwie meczu odbyła się loteria biletowa dla dzieci (rozlosowano trzy piłki), natomiast po ostatnim gwizdku Burmistrz Janusz Reszelewski wręczył kapitanom obydwu drużyn pamiątkowe puchary, dziękując za dobrą grę.

Nowy budynek na Stadionie Miejskim w Drzewicy powstał w ramach gminnej inwestycji pn. "Budowa budynku Miejsko-Gminnego Klubu Sportowego Drzewica w technologii pasywnej". Zadanie o wartości ok. 2,7 mln zł zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Unijne wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 1.363.447 zł.

Inwestycja była realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj" przez Grupę Ekoenergia Sp. z o.o. z Sierakowic Prawych (gm. Skierniewice). Sama budowa trwająca od czerwca 2021 roku przebiegła bardzo sprawnie, kończąc się prawie siedem miesięcy przed zakładanym terminem realizacji, ustalonym wstępnie na 30 listopada 2022 roku. Wiosną 2022 roku obiekt był już gotowy i przeszedł wszystkie wymagane odbiory.

Parterowy budynek klubowy o powierzchni zabudowy około 340 m2 i powierzchni użytkowej około 270 m2 , przyjazny dla osób z niepełnosprawnością, jest podzielony na 4 strefy funkcjonalne:

* zespół szatniowy (2 szatnie dla zawodników, każda z odrębną natryskownią, 1 szatnia dla sędziów, 1 szatnia dla trenerów, 1 pomieszczenie administracyjne);

* strefę konferencyjno-szkoleniową składającą się z sali konferencyjno-szkoleniowej z zapleczem socjalnym i porządkowym;

* ogólnodostępne toalety dla kibiców, wyposażone w oddzielne węzły sanitarne dla kobiet, mężczyzn, osób z niepełnosprawnością, z miejscem do przewijania dzieci;

* pomieszczenia magazynowe i techniczne (magazyn sprzętu sportowego, pomieszczenie na kosiarkę, pomieszczenie techniczne).

Został wyposażony m.in. w instalację fotowoltaiczną o mocy 16,5 kWp, klimatyzację oraz system monitoringu wizyjnego. Jest ogrzewany pompą ciepła z zastosowaniem rekuperacji powietrza (odzysku ciepłego powietrza). Spełnia kryteria stawiane budynkom pasywnym.

 

​Nowy budynek MGKS Drzewica