fot. pożegnanie

Odszedł Jacek Machciński

Okres świąteczno-noworoczny po raz kolejny jest bardzo smutnym okresem dla łódzkiego środowiska piłkarskiego. Tuż przed końcem roku 2017 pożegnaliśmy m.in. Stanisława Terleckiego i Adama Szubielskiego, dwanaście miesięcy później odszedł Tomasz Szcześniak, a teraz dotarła do nas informacja o śmierci Jacka Machcińskiego, który jako pierwszy trener sięgnął z Widzewem po mistrzostwo Polski.


Jacek Machciński urodził się 27 stycznia 1948 w Warszawie, ale największe sukcesy odniósł w roli szkoleniowca klubu z ówczesnej Armii Czerwonej. Trenerskie szlify zbierał pod okiem Leszka „Napoleona” Jezierskiego, którego jako młody chłopak spotkał na swej drodze w łódzkim klubie MKS Hala Sportowa. Wcześniej grał w piłkę w Łodziance, a później trafił do juniorskiej drużyny Widzewa. Swoją przyszłość wiązał jednak z pracą trenerską i dlatego rozpoczął studia na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, z której przeniósł się na AWF w Warszawie. Naukę łączył z występami na boisku. W stolicy Wielkopolski bronił barw miejscowej Warty, a nad Wisłą występował w ekipie AZS AWF.

Mając 24 lata został trenerem piłkarzy Włókniarza Pabianice, jednak to stanowisko bardzo szybko zamienił na asystenturę u Napoleona, który właśnie wprowadził Widzew do 2. ligi (obecnie 1. liga). W sierpniu 1972 został współpracownikiem Jezierskiego, a po trzech latach obaj ze swoimi podopiecznymi świętowali awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Po tym sukcesie przenieśli się do Łódzkiego Klubu Sportowego, z którego Machciński odszedł w przerwie zimowej sezonu 1976/1977. Rok później zasiadł na ławce rzeszowskiej Resovii (2. liga), a później przeniósł się do Concordii Piotrków Trybunalski (3. liga). Cały czas mógł jednak liczyć na swojego mentora, który przed sezonem 1978/1979 ściągnął go do Chorzowa. W roli asystenta Jezierskiego zdobył z Ruchem mistrzostwo Polski, a później rozpoczął najbardziej owocny okres swojej pracy.

W październiku 1979 Machciński został trenerem Widzewa, z którym wywalczył wicemistrzostwo (1980), a następnie pierwsze w historii tego klubu mistrzostwo Polski (1981). Poprowadził również zespół do udanych występów na arenie międzynarodowej. Pod jego wodzą widzewiacy w Pucharze UEFA w jednej edycji wyeliminowali Manchester United i Juventus Turyn.

Po rozstaniu z Widzewem pracował jeszcze w: Stali Mielec, Lechu Poznań (znów u boku Jezierskiego), Włókniarzu Pabianice, Ruchu Chorzów, Starcie Łódź i Turze Turek. W minionych latach walczył z ciężką chorobą, która pokonała go 22 grudnia 2019. Zmarł w wieku 71 lat. Cześć Jego Pamięci!