fot. C0588.MP4.05_00_47_17.Still001.jpg

Piłkarska wiedza w łódzkim Alchemium

W minioną niedzielę aula Alchemium Politechniki Łódzkiej wypełniła się uczestnikami certyfikowanej konferencji szkoleniowej dla trenerów piłki nożnej. Kilkugodzinne szkolenie przebiegło w doskonałej atmosferze, a wysoki poziom zajęć sprawił, że wszyscy wracali do domów w pełni usatysfakcjonowani.


Organizujący zajęcia Łódzki Związek Piłki Nożnej zadbał o znakomite grono prelegentów. Dyrektor Szkoły Trenerów PZPN Paweł Grycmann, selekcjoner reprezentacji Polski U-21 Michał Probierz oraz trenerzy Artur Skowronek i Przemysław Łagożny zadbali nie tylko o fachowy materiał szkoleniowy, ale również o przystępny i otwarty przekaz. Nie mieli żadnych tajemnic i chętnie dzielili się swoją wiedzą oraz zawodowym doświadczeniem.

Szef szkoły trenerów przedstawił m.in. nowe wytyczne dot budowania jednostek treningowych. Poświęcił też wiele uwagi roli piłkarzy w procesie szkoleniowym. - Zawodnik musi wziąć odpowiedzialność na siebie, a my mu mamy dawać cały czas wsparcie merytoryczne. Pokazywać, co może robić lepiej, dawać zadania, dawać wyzwania – podkreślił Grycmann.

Probierz przed przyjazdem do Alchemium gościł w Atlas Arenie, gdzie w sobotnie popołudnie oglądał Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny Orlen Cup Łódź 2023. Oprócz niego na trybunach zasiedli też m.in. prezes Łódzkiego ZPN Adam Kaźmierczak oraz wojewódzki koordynator kształcenia i licencjonowania trenerów Damian Gamus. Dzień później wszyscy aktywnie uczestniczyli w konferencji szkoleniowej. Selekcjoner kadry U-21 w otwarty sposób i na praktycznych przykładach podzielił się swoim doświadczeniem z kilkuletniej pracy w Cracovii. Zwrócił też uwagę na fakt, że w futbolu nie ma recepty na sukcesy. - Nie ma złotego środka. Gdyby był, to każdy by robił takie same wyniki. To, co w piłce działo się wczoraj, dzisiaj jest już nieaktualne. Za pół roku, czy za rok wszystko może się zmienić, bo treningi będą inne i inne elementy będą już decydowały o wynikach – powiedział Probierz.

Bogatym doświadczeniem dzielił się również Skowronek, który w przejrzysty sposób zaprezentował praktyczne aspekty dotyczące zachowań w obronie. Przy okazji zachęcał też wszystkich trenerów do aktywności również poza oficjalną częścią zajęć. - Na takich spotkaniach można poszukać inspiracji nie tylko podczas części wykładowej, ale również w kuluarach. To okazja do znalezienia nowych pomysłów i wprowadzenia ich do swojego warsztatu – wyjaśnił Skowronek.

Czwarty prelegent poświęcił swoje wystąpienie nowoczesnemu spojrzeniu na piłkarską analizę. Wyjaśnił na co zwracać uwagę, jakie wnioski wyciągnąć i jak przełożyć to na trening. - Fragment meczu z perspektywy telewizyjnej jest zupełnie inny od fragmentu meczu obserwowanego z wysokości trybun. Dzięki temu podczas analizy jesteśmy w stanie wyciągnąć zupełnie inne wnioski i zupełnie inaczej przedstawić to, co się wydarzyło – podsumował Łagożny.

Konferencja już przed rozpoczęciem cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a limit 400 miejsc został wyczerpany w niespełna dwa dni. Ci, którym udało się znaleźć na liście uczestników opuszczali salę w pełni usatysfakcjonowani.

Filmową relację z konferencji można obejrzeć tutaj.

​Certyfikowana konferencja szkoleniowa dla trenerów piłki nożnej - luty 2023