fot. 3 liga

Pod skrzydłami PZPN

Już jutro rozpocznie się nowy sezon w grupie I trzeciej ligi, w której występuje sześć drużyn z naszego regionu. W 19-zespołowej stawce są m.in.: Unia Skierniewice, KS Kutno, Lechia Tomaszów Mazowiecki, Sokół Aleksandrów Łódzki, Pelikan Łowicz i rezerwy ŁKS. Ta ostatnia ekipa w trzecioligowej stawce zastąpiła zdegradowany RKS Radomsko.


W sezonie 2021/2022 rywalizacja nie będzie się już toczyła pod auspicjami związków wojewódzkich. Trzecią ligę przejęła piłkarska centrala, więc za organizację i przebieg rozgrywek odpowiada już Polski Związek Piłki Nożnej. Ta zmiana nie miała jednak wpływu na letnie przygotowania poszczególnych drużyn, w których latem doszło do wielu roszad kadrowych. Dużo zmieniło się m.in. w Unii, która miniony sezon zakończyła na piątej pozycji i była najwyżej sklasyfikowaną drużyną z Łódzkiego ZPN.

Do kolejnych rozgrywek zespół ze Skierniewic przystąpi pod wodzą nowego szkoleniowca, bo Rafał Smalec po czterech latach pracy zdecydował się przenieść do mającej drugoligowe ambicje Polonii Warszawa. Razem z nim do stolicy pojechał bramkarz Michał Brudnicki. Z zespołem pożegnali się też m.in.: Kacper Karasek (Widzew) i Adrian Dudziński (Motor Lublin). Nowym trenerem został Piotr Kocęba, któremu w pracy będą pomagali: asystent Damian Kuligowski, trener bramkarzy Marcin Kaliszek, kierownik drużyny Jacek Krulik i fizjoterapeutka Marta Kiepura. Nowymi graczami w kadrze Unii są: Gegi Kurtanidze, Przemysław Żuchowski (poprzednio Ożarowianka Ożarów), Miłosz Nowak (Górnik Konin), Bartosz Winkler (RKS Radomsko), Damian Pryć (Mazovia Rawa Mazowiecka), Oskar Szczodry (Oskar Przysucha), Rafał Grocholski (Delta Warszawa), Andrzej Krajewski, Bartosz Broniarek (Pogoń Grodzisk Mazowiecki), Kamil Sabiłło (KKS Kalisz), Ignacy Ogłoziński (Mszczonowianka Mszczonów) i Mateusz Wlazłowski (Warta Sieradz).

Sporo pracy czeka Dominika Tomczaka, który w poprzednim sezonie z KS Kutno zajął dziewiątą lokatę. Ten zespół już jednak nie istnieje. Latem odeszli: Łukasz Dynel, Łukasz Broź, Adrian Marcioch, Tomasz Dąbrowski, Jakub Szarpak, Kamil Rokosz, Sebastian Szczytniewski, Kamil Sadziński, Mateusz Matysiak, Michał Marciniak, Jakub Świątek i Damian Michalak, a Kamil Wielgus i Mateusz Broź leczą kontuzje. W przerwie między rozgrywkami w KS Kutno testowano wielu graczy, w tym dużą grupę młodzieżowców. W tej chwili trudno powiedzieć, jak nowi wpasują się w zespół. W Kutnie najwięcej obiecują sobie po sprowadzonym z KSZO Ostrowiec Świętokrzyskim Macieju Kraśniewskim oraz Adamie Patorze (Warta Sieradz) i Damianie Szczepańskim (Pomorzanin Toruń).

Dominik Pecyna (Sokół Aleksandrów Łódzki), Klim Morenkov (Granit Bychawa), Artur Dunajski (LKS Lubochnia) i Bartosz Pawełek (Znicz II Pruszków) to z kolei nowe twarze w prowadzonej przez Dominika Bednarczyka Lechii Tomaszów Mazowiecki. Z dwunastej ekipy sezonu 2020/2021 odszedł natomiast m.in. Hubert Przybycień, który przeniósł się do Aleksandrowa Łódzkiego. Sokół poprzedni sezon zakończył trzy lokaty niżej niż Lechia, a w przerwie między rozgrywkami przeszedł prawdziwą rewolucję kadrową. W miejsce: Jana Rzeźniczaka, Dominika Pecyny, Krystiana Adamiaka, Dawida Przezaka, Damiana Nowackiego, Rafała Nowaka, Szymona Sołtysińskiego, Jakuba Witasiaka, Krzysztofa Jurka, Bartosza Kanieckiego, Patryka Sławińskiego, Mikołaja Maschery i Jakuba Rogalskiego sprowadzono: Przybycienia, Damiana Pawlaka (Warta Sieradz), Tomasza Pałgana, Jakuba Króla i Jakuba Dydaka (UKS SMS Łódź), Jakuba Zagórskiego (Znicz Pruszków), Mateusza Sobocińskiego (Orzeł Nieborów), Piotra Tazbira (ŁKS), Michała Górala (Zagłębie Sosnowiec), Mateusza Wodzińskiego i Huberta Polita (Zjednoczeni Stryków). Z wypożyczeń do Pogoni Zduńska Wola wrócili Jakub Kowalski i Bartłomiej Sobczak, a z drużyny rezerw przyszli  Szymon Mirowski, Szymon Szymczak i Jakub Miziołek. Zespół nadal będzie prowadził Damian Gamus, który pod koniec minionych rozgrywek na stanowisku trenera zastąpił Michała Bistułę. Ten ostatni objął posadę dyrektora sportowego.

Pelikan Łowicz rzutem na taśmę zapewnił sobie utrzymanie, więc nic dziwnego, że w kolejnych rozgrywkach wszyscy chcieliby uniknąć podobnych emocji. Po zakończeniu rozgrywek z klubem pożegnali się: Dawid Kieplin, Piotr Piekarski, Eryk Niemira i Bartłomiej Lisowski. Do dyspozycji trenera Piotra Gawlika będą natomiast: Tomasz Dąbrowski i Adrian Marcioch (KS Kutno), Piotr Białousko (Hetman Zamość), Kamil Łojszczyk (Unia Skierniewice), Szymon Pajkert (Włókniarz Zelów), Eryk Woliński (Korona Wejsce), Robert Ziółkowski (RKS Radomsko), Radosław Kuciński (Stal Głowno), Marcel Sluga (Odra Opole) i Igor Tomaszewski (Orzeł Nieborów).

Stawkę naszych reprezentantów uzupełnia ŁKS II, prowadzony przez Marcina Matysiaka. Dla większości zawodników występujących w zespole beniaminka będzie to pierwszy poważny sprawdzian w futbolu seniorskim. Gra w niższych ligach młodym piłkarzom z akademii pierwszoligowca nie dawała większych korzyści i szans rozwoju. Teraz będą mogli się mierzyć i potwierdzać swoją sportową wartość w walce z silniejszymi i dobrze przygotowanymi do gry rywalami, często mającymi w składach zawodników z doświadczeniem w wyższych ligach.

Trzecioligowy debiut rezerwy ŁKS zaliczą meczem z Ursusem Warszawa na obiekcie przy ul. Minerskiej. Spotkanie rozpocznie się w sobotę o godz. 18. Tego samego dnia KS Kutno podejmie Broń Radom (16), Unia w Skierniewicach zmierzy się z Polonią Warszawa (17), a Lechia zagra w Giżycku z Mamrami (16). Dzień później w samo południe na stadionie w Łowiczu Pelikan rozpocznie rywalizację z Sokołem.