Porażka w cieniu problemów

W 19. kolejce Fortuna 1. Ligi piłkarze PGE GKS przegrali w Bełchatowie z prowadzącą w rozgrywkach Wartą Poznań 1:2. Zwycięską bramkę goście strzelili w 89. minucie. W szeregach gospodarzy cieniem na sportowej rywalizacji położyły się problemy związane z kontynuowaniem współpracy z tytularnym sponsorem klubu.

Przed meczem z Wartą na oficjalnej stronie internetowej GKS pojawiło się następujące oświadczenie zarządu klubu (pisownia oryginalna):

Z dużym niepokojem odbieramy wysłany do mediów komunikat Biura Prasowego PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. dotyczący decyzji o niepodpisaniu nowej umowy GKS „Bełchatów” S.A. z Grupą PGE pomimo prowadzonych od wielu miesięcy rozmów.

Prawdą jest, że kondycja finansowa Spółki nie jest dobra, lecz pewne kwestie podnoszone w rzeczonym komunikacie wymagają wyjaśnienia.
Przed rozpoczęciem sezonu 2018/19 wdrożony został plan naprawczy mający na celu ograniczenie kosztów i zwiększenie przychodów. Efekty tego planu można dostrzec w sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze tego roku, gdzie w rachunku zysków i strat GKS „Bełchatów” S.A. wypracował zysk na poziomie 1.055.854,41 zł.

Na 30 czerwca zadłużenie klubu wyniosło blisko 4.700.000 zł, czyli uległo obniżeniu w stosunku do stanu z końca 2018 roku.

Kwestia ujemnych punktów z sezonu 2018/19 miała związek z zaległościami wynikającymi z wierzytelności powstałej w sezonie 2014/15 Ekstraklasy wobec zawodnika Daniilsa Turkovsa. Z tym zadłużeniem klub musiał sobie poradzić w rzeczywistości drugoligowej. Sprawa ta została zamknięta i pomimo odebranych punktów drużyna GKS Bełchatów awansowała do Fortuna 1 Ligi wygrywając jednocześnie program Pro Junior System promujący występy młodzieżowców.

Należy podkreślić, że po spadku z Ekstraklasy, pomimo coraz mniejszych  środków, klub piąty sezon reprezentuje miasto i Sponsora na poziomie centralnym promując przy tym polskich zawodników, w tym wielu wychowanków.

Mamy nadzieję, że wspólnie wypracujemy sposób na wyjście z tej trudnej sytuacji, tym bardziej że aby móc prowadzić szkolenie dzieci i młodzieży, o którym jest mowa w komunikacie, na odpowiednim poziomie wskazanym jest, aby klub posiadał drużynę na jak najwyższym poziomie rozgrywkowym.

Wątek problemów organizacyjnych pojawił się również na konferencji prasowej po meczu z Wartą. - To są trudne chwile. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że zespół jest w stanie na pewien moment się od tego odciąć. Pytania o przyszłość pozostają jednak z tyłu głowy. Cały czas liczymy na dobroduszność sponsorów. Chcemy jednocześnie podziękować ludziom dobrej woli, którzy są z nami na dobre i na złe. Dziękujemy kibicom za ten rok i wsparcie, które mamy od nich cały czas. Mogę zapewnić, że my jako drużyna się nie poddamy Cały czas liczymy na to, że w końcu wszystko się wyjaśni i znajdą się ludzie dobrej woli, dzięki którym ten klub będzie dalej funkcjonował, my będziemy mogli tutaj się rozwijać i być z tego powodu szczęśliwi – powiedział trener PGE GKS Artur Derbin.

Jego podopieczni jako beniaminek zdobyli w dziewiętnastu meczach 24 pkt. i aktualnie zajmują jedenaste miejsce w tabeli. Po dzisiejszym meczu ten dorobek mógł być większy, ale jeden punkt odebrał gospodarzom Łukasz Spławski, który w 89. minucie ustalił wynik spotkania. Wcześniej był remis 1:1. Warta objęła prowadzenie w 53. minucie, po trafieniu Gracjana Jarocha. W 74. minucie Bartosz Biel wyrównał, ale ostatecznie ten gol nic gospodarzom nie dał. W następnej kolejce 1 grudnia bełchatowianie zagrają w Radomiu z Radomiakiem (godz. 12.40).