Przegrali, ale się utrzymali

Pierwszoligowe rozgrywki skończyły się szczęśliwie dla piłkarzy GKS Bełchatów. Co prawda w ostatniej kolejce zespół z ulicy Sportowej przegrał 0:1 w Tychach z tamtejszym GKS, ale mimo to utrzymał się w Fortuna 1. Lidze.

O tym, że bełchatowianie nadal będą grali na zapleczu ekstraklasy przesądził lepszy bilans spotkań z Olimpią Grudziądz, która w 34. kolejkach również zgromadziła 40 pkt. W starciach z GKS dwukrotnie jednak schodziła pokonana (0:1 i 1:2), co przesądziło o jej degradacji. Niewiele jednak brakowało, by to zespół z Grudziądza cieszył się z utrzymania.

Gdy GKS walczył w Tychach, Olimpia na własnym stadionie mierzyła się z Sandecją Nowy Sącz. Bełchatowianie od 25. minuty przegrywali 0:1 (gol Kacpra Piątka), a w Grudziądzu utrzymywał się bezbramkowy remis. W 59. minucie tego drugiego spotkania kibice GKS mieli jednak moment zwątpienia, bo gospodarze stanęli przed szansą objęcia prowadzenia. Ricky van Haaren nie wykorzystał jednak rzutu karnego i mecz zakończył się remisem 0:0. Ten wynik dał utrzymanie bełchatowskiej drużynie, która zakończyła sezon z dorobkiem 40 pkt. (11 zwycięstw, 7 remisów, 16 porażek) i bilansem bramkowym 36-45.

Rozgrywki Fortuna 1. Ligi wygrała Stal Mielec (67 pkt.) przed Podbeskidziem Bielsko-Biała (45). Te zespoły zapewniły sobie bezpośredni awans do ekstraklasy. Cztery kolejne (Warta Poznań, Radomiak Radom, Miedź Legnica, Bruk-Bet Termalica Nieciecza) w barażach wyłonią trzecią ekipę, która w przyszłym sezonie również będzie występowała w PKO BP Ekstraklasie. Oprócz Olimpii z Fortuna 1. Ligą pożegnali się też zawodnicy Chojniczanki Chojnice i Wigier Suwałki.