fot. Uwaga z tłem

Uwaga na fałszywe wiadomości!

Łódzki Związek Piłki Nożnej informuje o nasilającym się zjawisku przesyłania fałszywych wiadomości z kont, podszywających się pod adresy poczty elektronicznej ŁZPN.


Wysyłka kierowana jest głównie do osób związanych z podmiotami zrzeszonymi w Łódzkim ZPN, choć nadawcą korespondencji nie jest ŁZPN. Wiadomości, najczęściej w języku angielskim, oprócz nieprawdziwych informacji mogą też zawierać linki przekierowujące na niebezpieczne strony oraz różnego rodzaju załączniki.

Łódzki ZPN podjął działania zmierzające do zakończenia opisanego wyżej procederu, jednak zdajemy sobie sprawę, że tego typu korespondencja może trafić praktycznie do każdego użytkownika Internetu. W związku z powyższym apelujemy, by w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących autentyczności otrzymanej korespondencji nie korzystać z zamieszczonych w niej linków oraz nie otwierać i nie zapisywać dołączonych do niej załączników! Nieznane pliki mogą zawierać szkodliwe wirusy i programy typu "koń trojański". 

Jak rozpoznać fałszywy e-mail? Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić nazwę i adres nadawcy. Bezosobowe powitanie (np. Pan/Pani, Droga/Drogi, itp.) zawierające adres e-mail odbiorcy, a także duża liczba błędów ortograficznych, gramatycznych i literówek to również powód do zachowania dodatkowej ostrożności. Sygnałem alarmowym powinien być również język korespondencji.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać o tym, by w żadnym wypadku nie działać pod wpływem impulsu. Zanim zdecydujemy się otworzyć wiadomość lub cokolwiek w niej "kliknąć", sprawdźmy dokładnie jej wiarygodność! W przeciwnym wypadku narażamy się na poważne problemy.