fot. LS_2021017145.jpg

W Alchemium nikt się nie nudził

Ponad 150 osób wzięło udział w pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Trenerów Edukatorów, zorganizowanej przez Szkołę Trenerów PZPN im. Kazimierza Górskiego. Zajęcia odbyły się 27 listopada 2022 w auli Alchemium Politechniki Łódzkiej.


- Położenie w środku Polski sprawiło, że Łódź w naturalny sposób stała się centrum ogólnokrajowych szkoleń. Wszyscy mają tu mniej więcej ten sam dystans do pokonania. Mam jednak nadzieję, że to centrum będzie pokazywało drogę do edukacji, która jak fala rozejdzie się po całym kraju. Ktoś powiedział, że umysł musi być jak spadochron – cały czas otwarty. Myślę, że w naszym gronie są ludzie, którzy ten spadochron mają cały czas otwarty i są chłonni tego, co zmienia się w edukacji. A w minionych dwudziestu, trzydziestu latach podejście do kształcenia, głównie osób dorosłych, uległo diametralnej zmianie, która wciąż postępuje. Do tego musimy być przygotowani. Pamiętamy o tym, że edukator, który nie zdobywa nowej wiedzy i stoi w miejscu, tak naprawdę się cofa. To samo dotyczy trenerów. Wymagając dużo od siebie, łatwiej możemy więc wymagać tego samego od uczestników naszych kursów – powiedział Piotr Grzelak.

Zastępca dyrektora Szkoły Trenerów PZPN oraz sekretarz Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN pełnił w trakcie konferencji rolę moderatora, czuwając nad sprawnym przebiegiem obrad. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. zagraniczni goście, a także przedstawiciel Instytutu Sportu PIB (Państwowy Instytut Badawczy).

Maiju Kokkonen z fińskiego Haaga-Helia University na modelu LEARNS omówiła kwestię dotyczącą uczenia dorosłych w praktyce. Hayley Harrison przybliżyła praktyczne aspekty szkolenia i wspierania edukatorów trenerów, a jej kolega ze Sport Ireland Coaching Michael McGeehin skupił się na rozwoju ekspertów od edukacji w sektorze sportowym. Przy tej okazji przedstawił model współpracy Irlandziego Związku Piłki Nożnej (Football Association of Ireland) z miejscowym Coach Developer. Piotr Marek z Instytutu Sportu PIB omawiając kwestię edukowania trenerów zwrócił uwagę na rozwój kluczowych kompetencji trenerskich. O aktualnych działaniach Polskiego Związku Piłki Nożnej w aspekcie szkolenia trenerów mówili natomiast: dyrektor Szkoły Trenerów PZPN Paweł Grycman oraz Adam Łopatko i Daniel Wojtas

- To pierwsza taka konferencja ludzi, którzy są odpowiedzialni za edukację trenerów piłkarskich w Polsce. Aktualnie w całym kraju mamy ok. 200 takich osób. O randze tego spotkania niech świadczy fakt, że selekcjoner naszej reprezentacji Czesław Michniewicz dał dzisiaj wszystkim wolne w Katarze. Będziemy chcieli w podobnym okresie te konferencje powtarzać. Chcemy dzielić się wiedzą, chcemy pokazywać jak pracujemy, chcemy inspirować i pokazywać nasze standardy oraz kierunki, w których podążamy. Nie mamy absolutnie żadnych tajemnic – podkreślił Grycman. Dodał, że szkolenie trenerów piłkarskich to  wielka odpowiedzialność i wielki zaszczyt, które jednak pociągają też za sobą wiele obowiązków. Dlatego tak ważne jest to, by osoby prowadzące szkolenia robiły to w jak najbardziej efektywny sposób.

- Trzeba dołożyć wszelkich starań, by w kwestii edukacji trenerów nie tylko mówić jednym głosem, ale nauczyć się też w jak najmniej skomplikowany sposób przekładać teorię na praktykę. Ta konferencja pokazała, że musimy iść w kierunku poszukiwania konkretnych narzędzi, które pozwolą uniknąć przegadywania zajęć. Potrzebujemy mniej definicji, a więcej przykładów praktycznych. Jeśli coś zrobisz, to szybciej się tego nauczysz – podsumował Grzelak.

Przed rozpoczęciem konferencji chwilą ciszy uczczono pamięć Andrzeja Magowskiego. Wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego ZPN ds. szkoleniowych zmarł pod koniec października 2022 w wieku 56 lat.
Konferencja była transmitowana na kanale YouTube. Link do materiału filmowego: https://www.youtube.com/watch?v=4WvjPlfDS9w.

Foto: Lens Strong

​Ogólnopolska Konferencja Trenerów Edukatorów