Zabrakło tylko zwycięstwa

Młodzieżowa reprezentacja Polski nie zagra w finałach UEFA Euro U-21. Szansę na grę w barażach biało-czerwoni zmarnowali w Łodzi, gdzie na Stadionie Miejskim im. Władysława Króla przegrali 1:2 z Niemcami.

Goście przystąpili do meczu mając zapewnione pierwsze miejsce w grupie B i bezpośredni awans do przyszłorocznych finałów. O drugą lokatę korespondencyjny pojedynek toczyły reprezentacje Polski i Izraela. W lepszej sytuacji byli biało-czerwoni, którzy przed ostatnią serią spotkań mieli dwa punkty przewagi nad najgroźniejszym rywalem. By utrzymać drugą lokatę musieli jednak po raz drugi w tych eliminacjach pokonać zespół z Niemiec. Wyjazdowe spotkanie z tym rywalem podopieczni Macieja Stolarczyka wygrali 4:0, lecz przed własną publicznością zeszli z boiska pokonani.

Przyczyną takiego obrotu sprawy była nieskuteczność w ataku i proste błędy w obronie. Pierwszy przytrafił się w 25. minucie, gdy w niegroźnej sytuacji po fatalnym zagraniu głową Ariela Mosóra piłka trafiła pod nogi Youssoufy Moukoko, który mocnym strzałem pokonał Cezarego Misztę. Ten sam zawodnik w 84. minucie wykorzystał bierność polskich obrońców i ustalił wynik meczu. W międzyczasie na listę strzelców wpisał się Bartosz Białek. Napastnik biało-czerwonych w 35. minucie strzałem głową doprowadził do remisu. Kilku innych sytuacji bramkowych gospodarze jednak nie wykorzystali i ostatecznie musieli się pogodzić z porażką, po której spadli na trzecie miejsce w grupie. Drugą lokatę zajął Izrael, który zgodnie z przewidywaniami pokonał San Marino.

Polska – Niemcy 1:2 (1:1). Bramki: 0:1 Youssoufa Moukoko (25), 1:1 Bartosz Białek (35), 1:2 Youssoufa Moukoko (84). Żółte kartki: Jakub Kałuziński, Kacper Kozłowski, Mariusz Fornalczyk –Eric Martel. Sędziował: Manfredas Lukjancukas (Litwa). Polska: Cezary Miszta – Sebastian Walukiewicz (68 Konrad Gruszkowski), Ariel Mosór, Jakub Kiwior, Michał Karbownik (85 Tomasz Pieńko) – Łukasz Łakomy (58 Mariusz Fornalczyk), Ben Lederman (58 Jakub Kałuziński), Łukasz Poręba, Kacper Kozłowski, Michał Skóraś – Bartosz Białek (68 Adrian Benedyczak). Niemcy: Nico Manti – Josha Vagnoman, Malick Thiaw (46 Yann Aurel Bisseck), Armel Bella Kotchap, Noah Katterbach – Jonathan Burkardt, Patrick Osterhage (68 Florian Flick), Eric Martel, Lazar Samardżić (61 Tim Lemperle), Faride Alidou (82 Kilian Fischer) – Youssoufa Moukoko.