fot. logo F1L

Zima z problemami

Meczem z GKS 1962 Jastrzębie piłkarze GKS Bełchatów rozpoczną w sobotę wiosenną część sezonu w Fortuna 1. Lidze. Rywalizacja na stadionie przy ul. Sportowej zacznie się o godz. 17. Powrót do sportowej rywalizacji z pewnością na jakiś czas odsunie w cień problemy organizacyjno-finansowe, z jakimi bełchatowianie zmagali się w przerwie zimowej.


Efektem zawirowań był protest piłkarzy i szkoleniowców, którzy pod koniec okresu przygotowawczego zdecydowali się przerwać treningi. Ostatecznie po rozmowach we własnym gronie i spotkaniu z prezesem klubu Wiktorem Rydzem wznowili zajęcia. Z pewnością wpływ na taką decyzję miało porozumienie, w którym klub zobowiązał się do 10 marca 2020 uregulować zaległe wynagrodzenia, które w przypadku niektórych zawodników sięgają czterech miesięcy. W ich spłacie pomóc mają pieniądze z umowy promocyjnej, jaką z GKS zawarło Miasto Bełchatów. Zdaniem zarządu klubu pojawiła się również realna szansa na wznowienie współpracy z Polską Grupą Energetyczną, która przez wiele lat była tytularnym sponsorem ekipy z ulicy Sportowej.

Po powrocie do treningów podopieczni Artura Derbina rozegrali sparing z Radomiakiem Radom. Mecz trwał 4x30 minut i zakończył się porażką GKS 0:2. Był to ostatni sprawdzian bełchatowian przed wznowieniem rywalizacji o ligowe punkty. Wcześniej zespół Derbina mierzył się z: Wartą Poznań (2:4), GKS Tychy (1:1), Górnikiem Łęczna (0:1), Zniczem Pruszków (0:1), GKS 1962 Jastrzębie (4:4), Skrą Częstochowa (0:0) i Sokołem Aleksandrów Łódzki (0:2). W tych spotkaniach szkoleniowiec przyglądał się m.in. grupie nowych graczy. Ostatecznie do bełchatowskiego pierwszoligowca dołączyli: Maciej Koziara (poprzednio Miedź Legnica), Przemysław Zdybowicz (Wisła Kraków), Patryk Winsztal (Radomiak Radom) i Kacper Kondracki, z drużyny GKS rocznik 2003. Łącznie w 26-osobowej kadrze jest aż trzynastu graczy mających status wychowanka bełchatowskiego klubu.

Nowi gracze zastąpili Dawida Kocyłę (Wisła Płock), Macieja Masa (Cagliari), Mateusza Marca (Podbeskidzie Bielsko-Biała) i Karola Stanka (Piast Gliwice), których kibice GKS nie zobaczą już wiosną w barwach zespołu ze sportowej.

W czternastu wiosennych meczach zespół prowadzony przez Derbina będzie walczył przede wszystko o to, by utrzymać się w Fortuna 1. Lidze. Po dwudziestu kolejkach bełchatowianie mają na koncie 24 pkt. i zajmują trzynaste miejsce w tabeli. Strefę spadkową otwiera Odra Opole, mająca cztery oczka mniej. Sobotni rywal GKS zgromadził 30 pkt. i jest na pozycji siódmej. W pierwszej rundzie bełchatowianie zremisowali w Jastrzębiu 1:1.