fot. Marian Galant

Zmarł Marian Galant

Z przykrością informujemy, że w wieku 64 lat zmarł Marian Galant. Przez wiele sezonów był podporą defensywy Łódzkiego Klubu Sportowego i jednym z trenerów łódzkiej Akademii Młodych Orłów. Ostatnio pracował w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łodzi. Rodzinie zmarłego ŁZPN składa głębokie wyrazy współczucia i żalu.


Marian Galant urodził się 8 stycznia 1955 w Węglińcu (woj. dolnośląskie) i w rodzinnym mieście rozpoczął przygodę z futbolem. Pierwsze kroki stawiał w miejscowym GKS, w którym grał do roku 1970. Dwa kolejne sezony spędził w BKS Bolesławiec, po czym przeniósł się do Zagłębia Wałbrzych. Tam wypatrzyli go przedstawiciele ŁKS. O skali talentu Galanta najlepiej świadczy fakt, że jako 20-latek wywalczył sobie miejsce w zespole naszpikowanym reprezentantami Polski. Gdy trafił do Łodzi w zespole z al. Unii było aż jedenastu graczy z seniorskiej reprezentacji kraju i kadry do lat 23! Mimo tak silnej konkurencji wywalczył sobie miejsce w obronie i przez wiele lat był jednym z najtwardszych defensorów w kraju. Potrafił jednak błysnąć w ataku. Najlepszym tego potwierdzeniem był gol, jakiego 31 maja 1980 strzelił Legii w Warszawie. Była to wyjątkowej urody bramka, która zapewniła łodzianom zwycięstwo 1:0.

„W 21. minucie Terlecki dość długo zwlekał z wykonaniem rzutu rożnego. Zagrał piłkę dopiero wtedy, kiedy zauważył nadbiegającego Galanta. Ten huknął z powietrza i piłka po tym atomowym uderzeniu z woleja ugrzęzła w siatce bramki bezradnego Kazimierskiego. Na Łazienkowskiej zapadła cisza, tylko co poniektórzy dziennikarze mlaskali z zachwytu nad golem wyjątkowej urody” - tak trafienie Galanta zostało opisane w książce 110 meczów na 110-lecie Łódzkiego Klubu Sportowego. Niestety, asystenta i strzelca gola z tego meczu nie ma już wśród nas…

W latach 1975-1983 Marian Galant w barwach ŁKS rozegrał 250 spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej i strzelił 9 bramek. Na swoim koncie miał również mecze w pierwszej reprezentacji Polski (1), kadrze olimpijskiej (2), oraz młodzieżowej reprezentacji kraju (8) i kadrze juniorskiej (16). Po zakończeniu gry w ŁKS występował jeszcze w drużynie Włókniarza Pabianice. Później rozpoczął pracę szkoleniową. Przez wiele lat z powodzeniem trenował m.in. młodzieżowe zespoły w klubie z al. Unii. Był również szkoleniowcem w Górniku Łęczyca, Starcie i Włókniarzu Łódź. Od kilkunasty lat pracował w łódzkim MOSiR, w którym również prowadził zajęcia z młodymi adeptami futbolu. Był również jednym z trenerów szkolących kadrowiczów Akademii Młodych Orłów.

Marian Galant zmarł 26 lipca 2019 w Łodzi. Miał 64 lata. Cześć Jego pamięci!

Foto: ŁKS 1998