fot. Uwaga z tłem

Zmiany w klasie A

Sezon 2020/2021 rozpocznie nowy rozdział w historii prowadzonych przez Łódzki Związek Piłki Nożnej rozgrywek klasy A. Nowy podział na grupy uwzględnia oczekiwania klubów, które nie będą już narażone na dodatkowe wydatki związane z dalekimi podróżami na mecze ligowe.


Przez wiele lat skład poszczególnych grup odzwierciedlał przynależność klubów do danego powiatu oraz związku okręgowego, co powodowało wiele niedogodności i znacząco obciążało klubowe budżety. Dotyczyło to głównie podmiotów działających w pasach przygranicznych. Niekiedy zespoły musiały jechać na mecz ponad 100 kilometrów, choć w znacznie bliższej odległości były drużyny z innego powiatu. Te brały jednak udział w rozgrywkach prowadzonych przez inny związek okręgowy.

Łódzki Związek Piłki Nożnej dostrzegał niedogodności związane z takim podziałem, a prezes Adam Kaźmierczak zapowiadał wprowadzenie zmian, likwidujących skostniały układ. Realizacja tego zadania stała się możliwa po przejęciu przez ŁZPN wszystkich rozgrywek prowadzonych wcześniej przez okręgowe związki w: Sieradzu, Skierniewicach i Piotrkowie Trybunalskim.

W uchwale nr XX/6/2020 z dnia 19 maja 2020 roku Komisja ds. Nagłych ŁZPN m.in. zobowiązała Wydział Gier i Ewidencji do przedstawienia do dnia 20 czerwca 2020 systemu prowadzenia rozgrywek seniorskich i młodzieżowych w sezonie 2020/2021 wraz z określeniem liczby drużyn występujących w poszczególnych ligach oraz do przygotowania terminarza poszczególnych rozgrywek. Jednym z etapów realizacji tego zobowiązania jest podział na grupy, uwzględniający postulaty klubów związane m.in. z odległościami pokonywanymi w drodze na mecze ligowe. Znacząco zmniejszono też dysproporcje w liczebności poszczególnych grup, co pozwoli na rozgrywanie porównywalnej liczby spotkań przez drużyny występujące na tym samym szczeblu rozgrywkowym.

Do tej pory w ośmiu grupach klasy A rywalizowało od 12 do 16 zespołów. W sezonie 2020/2021 grup będzie dziewięć - pięć 14-zespołowych, dwie z 13 drużynami i dwie, w których do walki o punkty stanie po 12 ekip.

Klasa A - sezon 2020/2021