fot. logo F1L

Bełchatowianie nie mają obaw

Trzy lata trwał rozbrat piłkarzy PGE GKS z 1. ligą. Sezon 2015/2016 bełchatowianie zakończyli na szesnastej pozycji i musieli się pożegnać z zapleczem ekstraklasy. Pożegnanie z tym poziomem rozgrywkowym było jednak efektowne, bo ekipa z ul. Sportowej w ostatnim meczu na własnym stadionie wygrała z Bytovią Bytów aż 5:1.


To spotkanie rozegrano 5 czerwca 2016, a gole dla gospodarzy strzelili: Alen Ploj, Dawid Flaszka (po 2) i Albin Maciejewski. Po trzyletniej przerwie kolejne pierwszoligowe trafienia dla PGE GKS może zaliczyć Flaszka, który do bełchatowskiego zespołu wrócił z Sandecji Nowy Sącz, do której był wypożyczony. Oprócz niego spadek z roku 2016 pamiętają też bramkarze Paweł Lenarcik i Daniel Niżnik oraz pomocnicy Mikołaj Bociek i Marcin Ryszka. Z tego grona we wspomnianym meczu z Bytovią wystąpił jeszcze Lenarcik. To już jednak historia, w której od nadchodzącej soboty gracze ze Sportowej będą zapisywać nowe karty.

Rozgrywki Fortuna 1. Ligi zespół prowadzony przez Artura Derbina rozpocznie na własnym stadionie, gdzie zmierzy się ze Stomilem Olsztyn (27 lipca, godz. 19). Szkoleniowiec ze spokojem i optymizmem podchodzi zarówno do tego meczu, jak i całych rozgrywek. – Do Fortuna 1. Ligi wchodzimy odważnie, bez żadnych obaw. Chcemy się cieszyć grą w tej lidze i ugruntować w niej swoją pozycję. Polskie rozgrywki ligowe są bardzo wyrównane, a przy nowej formule dającej aż sześciu drużynom szansę na awans do ekstraklasy wzrośnie liczba drużyn zaangażowanych w bezpośrednią walkę o promocję. Przy takim regulaminie i tak wyrównanym poziomie rywalizacji myśląc o utrzymaniu trzeba tak naprawdę od początku grać o awans – powiedział Derbin po ostatnim meczu sparingowym.

W okresie przygotowawczym PGE GKS rozegrał sześć gier kontrolnych, w których zmierzył się z: Górnikiem Łęczna (2:0), Wisłą Kraków (2:1), Odrą Opole (2:2), GKS 1962 Jastrzębie (1:0), Sokołem Aleksandrów łódzki (2:1) i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (2:0). Cztery z tych spotkań rozegrano w Bełchatowie, gdzie beniaminek przygotowywał się do pierwszoligowej rywalizacji. – Z gier kontrolnych i całych przygotowań jestem zadowolony, jednak dopiero liga tak naprawdę zweryfikuje naszą pracę. W sparingach nie doznaliśmy żadnej porażki, jednak najważniejsze w tych meczach było to, że każdy zdrowy zawodnik otrzymał szansę pokazania się na boisku – podsumował Derbin.

Do dyspozycji szkoleniowca w nowym sezonie będzie m.in. sześciu nowych zawodników. Oprócz Flaszki do PGE GKS dołączyli: Michał Kołodziejski, Krzysztof Wołkowicz (poprzednio Elana Toruń), Adrian Małachowski (Znicz Pruszków), Mateusz Marzec (Olimpia Grudziądz) i Maciej Mas (UKS SMS Łódź). Kadrę uzupełnili również Kewin Komar, Bartłomiej Lisowski, Damian Michalak i Dawid Kocyła. To młodzi gracze, którzy w poprzednim sezonie reprezentowali bełchatowski klub w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U-18. Nowi zastąpili Damiana Michalskiego (Wisła Kraków), Patryka Mularczyka (koniec wypożyczenia, powrót o Zagłębia Sosnowiec) Huberta Tylca (nie przedłużono kontraktu) i Patryka Rachwała. Ten ostatni dołączył do sztabu szkoleniowego PGE GKS.

Cała kadra beniaminka Fortuna 1. Ligi zostanie zaprezentowana kibicom jutro, podczas dziewiątego już Pikniku Rodzinnego połączonego z prezentacja zespołu. Impreza na Placu Narutowicza rozpocznie się o godz. 18. Dwadzieścia pięć godzin później piłkarze PGE GKS przystąpią do walki o ligowe punkty.