fot. Uwaga z tłem
Jak pozyskiwać sponsorów?
Tytułowe pytanie spędza sen z powiek niemal wszystkim prezesom klubów sportowych. Z tym problemem mierzą się zarówno szefowie ekip walczących o mistrzostwo kraju, jak i drużyn występujących w najniższych klasach rozgrywkowych. Różni ich jedynie skala potrzeb. Na każdym poziomie większość działań zmierzających do pozyskania nowych sponsorów kończy się jednak fiaskiem. Dlaczego tak jest i w jaki sposób można to zmienić? Odpowiedź na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź podczas szkoleń prowadzonych przez Radosława Rogiewicza – byłego wiceprezesa legnickiej Miedzi i założyciela Partnerskich Klubów Biznesu.
- Pierwszy Klub Biznesu stworzyłem w 2013 roku przy pierwszoligowej wówczas Miedzi, w której byłem odpowiedzialny za pozyskiwanie sponsorów. Mimo że był to klub z ekstraklasowymi aspiracjami, to żadna z odwiedzonych przeze mnie firm nie była zainteresowana reklamą np. na stadionie. Teraz już wiem, w jaki sposób pozyskiwać do klubów od 2 do 10 nowych sponsorów miesięcznie, co w skali roku da naprawdę imponujące wyniki. Zacząłem od poszukiwań innowacyjnych rozwiązań, żeby móc znaleźć odpowiedź na pytanie każdego przedsiębiorcy, z którym rozmawiałem, czyli “CO JA Z TEGO BĘDĘ MIAŁ?”. Tak powstał pomysł Klubu Biznesu. Przyłączający się do niego przedsiębiorcy zostają sponsorami klubu sportowego, a w zamian otrzymują cały wachlarz możliwości biznesowych – możemy przeczytać na stronie internetowej https://szkolenie.jakpozyskiwacsponsorow.pl, na której można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące szkoleń „Jak pozyskać sponsora”. Są one dedykowane związkom i klubom sportowym.
Rogiewicz podkreśla, że początki legnickiego Klubu Biznesu nie były łatwe. - Po pewnym czasie udało mi się jednak wypracować model, dzięki któremu na spotkaniach zaczęło się pojawiać ponad 100 osób. Później zaczęły zgłaszać się do mnie inne kluby, z różnych lig i dyscyplin, które również chciały mieć u siebie Klub Biznesu, gdyż wszędzie problem był taki sam – co w zamian dać sponsorom? W ten sposób zrodziły się Partnerskie Kluby Biznesu, zrzeszające 20 tego typu organizacji działających zarówno przy klubach sportowych, jak i jako odrębne jednostki. Do każdej z nich udało się pozyskać minimum kilkudziesięciu sponsorów – wyjaśnia Rogiewicz, który swoją wiedzę postanowił przekazać również innym podmiotom mającym problemy z poszukiwaniami sponsorów. Robi to podczas szkoleń, które zaczął organizować m.in. we współpracy z Wojewódzkimi Związkami Piłki Nożnej.
Jako pierwszy zdecydował się na nią Wielkopolski ZPN, w którym odbyły się już trzy szkolenia wprowadzające. W każdym uczestniczyło po ok. 20 przedstawicieli klubów piłkarskich. Podobna była frekwencja na szkoleniu, które w listopadzie 2021 odbyło się na terenie Pomorskiego ZPN. Aktualnie trwają natomiast zapisy na kolejny kurs w Poznaniu oraz inauguracyjny w Warszawie. Na ten ostatni już pierwszego dnia zapisów zgłosiło się 10 klubów. Ze swoją ofertą Rogiewicz dotarł też do Łódzkiego ZPN i wszystko wskazuje na to, że już wkrótce również na naszym terenie będzie można zapoznać się z nowatorskimi metodami poszukiwania sponsorów. Wszystko zależeć będzie od zainteresowania.
- Podczas szkoleń przekazujemy wyłącznie praktyczne rozwiązania. Nie tracimy czasu na opowiadania o tym, jak przygotować oferty sponsorskie, których nikt nie czyta. Prawda jest bowiem taka, że biznes praktycznie nie jest zainteresowany reklamą na stadionach. Im niższa liga, tym ten problem jest większy. Bo co klub z A-klasy może zaoferować jakiejkolwiek firmie? Efekt jest taki, że w większości przypadków przedstawiciele klubów nie są w stanie nawet umówić się na spotkanie z potencjalnym sponsorem. Dlatego pokazujemy m.in., jak poprowadzić rozmowę telefoniczną, by zaowocowała ona zaproszeniem na konkretne rozmowy – podkreśla Rogiewicz. Sam ostatnio wznowił działalność na legnickim terenie. Zaowocowało to znalezieniem 40 firm, które podjęły współpracę z klubami niższych klas rozgrywkowych. Są wśród nich dwaj czwartoligowcy, jeden klub z B-klasy i dwie szkółki piłkarskie. – W jednej z nich znaleźli się np. rodzice związani z firmą, która chciała ze swoimi produktami dotrzeć do sieci hipermarketów. Udało nam się to załatwić dzięki współpracy z klubem z Kielc, który wśród swoich sponsorów miał taką sieć. Tak to działa – dodaje Rogiewicz.
Ramowy plan szkoleń opartych na sprawdzonych w praktyce rozwiązaniach, pozyskanych podczas liczonych już w tysiącach spotkań z firmami, wygląda następująco:
1. Wprowadzenie do szkolenia, czyli jak pozyskałem w 3 lata ponad 200 sponsorów do klubu sportowego, z czego tylko 6 było zainteresowanych reklamą.
2. Typologia potencjalnych sponsorów.
3. Źródła finansowania klubów sportowych. I jak przestać stosować metodę pozyskiwania sponsorów na tzw. PAN DA.
4. Jak skutecznie pozyskiwać sponsorów do klubów sportowych wykorzystując narzędzia i korzyści biznesowe dla firm.
5. Jak pozyskać na sponsora firmę, która nie interesuje się sportem i reklamą poprzez sport.
6. Na czym najbardziej zależy potencjalnym sponsorom?
7. Najczęstsze obiekcje potencjalnych sponsorów i jak sobie z nimi poradzić.
8. Najczęstsze błędy popełniane przez kluby, Prezesów i osoby od pozyskiwania sponsorów.
9. Od czego zacząć proces pozyskiwania sponsorów?
10. Kto powinien zajmować się pozyskiwaniem sponsorów w klubie i jak taką osobę znaleźć na rynku pracy.
11. Nowy Ład i nowe możliwości podatkowe dla sponsorów.
12. Jak przygotować skuteczną ofertę sponsorską.
13. Jak umówić się na spotkanie z firmą, która nie interesuje się sportem.
14. Jak skutecznie poprowadzić rozmową sprzedażową żeby pozyskać sponsora.
15. Narzędzia do pozyskiwania sponsorów. Współpraca z innymi klubami sportowymi jako narzędzie do pozyskiwania sponsorów.