fot. certyfikacja.png

Rusza druga odsłona programu

W czwartek 1 października ruszy rejestracja podmiotów drugiego cyklu Programu Certyfikacji PZPN. W tym roku liczba zakwalifikowanych szkółek będzie ograniczona, dlatego już teraz warto kompletować wszelkie niezbędne dokumenty. Tym bardziej, że udział w projekcie niesie za sobą sporo korzyści, m.in. dla właścicieli szkółek.


W województwie łódzkim 27 szkółek certyfikowanych w pierwszym sezonie funkcjonowania projektu przeszło pozytywnie roczny audyt i utrzymało certyfikat na drugi sezon cyklu. W tym gronie są: UKS SMS Łódź, RKS Radomsko, MLKS Widok Skierniewice, Milan Club Polonia Łódź, Łódzka Akademia Futbolu, KS Sport Perfect Łódź, KS Kutno, AKS SMS Łódź (złote certyfikaty), Victoria Rąbień, UKS Hattrick Bełchatów, MKP Boruta Zgierz, LKS Jutrzenka Bychlew, KS Warta Sieradz (srebrne certyfikaty), UKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski, UKS AP Champions Łowicz, UKS Orlik Ujazd, TS Sokół Aleksandrów Łódzki, SSP Gminy Lipce Reymontowskie, RAP Radomsko, MUKS Włókniarz Pabianice, MKS Zjednoczeni Stryków, MGTS MOGRE Mokrsko, MGKS Skalnik Sulejów, KS Agademia Sportu Sieradz, KKS Koluszki, GUKS Gorzkowice i GLKS Andrespolia Wiśniowa Góra.

Przyznanie certyfikatu na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) i idąca za tym współpraca z Polskim Związkiem Piłki Nożnej sprawią, że szkółka uzyska przewagę rynkową, stając się w oczach rodziców i zawodników miejscem o sprawdzonej i potwierdzonej jakości pracy. Do drugiego cyklu programu (lata 2020-22) zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 100 podmiotów z całego kraju. Aby więc znaleźć się w tym gronie, niezbędne będzie spełnienie ściśle określonych kryteriów dotyczących m.in. szkolenia, kwalifikacji kadry szkoleniowej i bezpieczeństwa, a to dla rodziców gwarancja, że warto zapisać swoją pociechę do danej szkółki.

Co więcej, certyfikat PZPN może okazać się także kartą przetargową we wszelkich negocjacjach szkółki z partnerami, sponsorami czy samorządami. Potencjalni kontrahenci z dużym prawdopodobieństwem przychylniejszym okiem spojrzą na podmiot wielowymiarowo zweryfikowany i pozytywnie oceniany przez krajową federację.

Przypomnijmy, że w projekt zaangażował się również polski rząd. Dzięki jego wsparciu certyfikowane szkółki mogą (w przypadku tych zakwalifikowanych do cyklu 2019-21) lub będą mogły (w przypadku kolejnych dwóch cykli) liczyć na dofinansowanie, które można przeznaczać na:
- wynagrodzenia trenerów,
- podwyższanie ich kwalifikacji,
- wynajem obiektów sportowych,
- zakup sprzętu sportowego,
- ubezpieczenia zawodników i trenerów,
- organizacja obozów sportowych,
- wyjazdy na mecze i udział w turniejach,
- organizację meczów i turniejów.

Łączna kwota dofinansowania to 130 milionów złotych (35 mln zł w 2020 roku, 45 mln zł w 2021 roku i 50 mln zł w 2022 roku), a jej wysokość dla poszczególnych szkółek jest uzależniona od koloru przyznanej gwiazdki i liczby drużyn w szkółce oraz ogólnej liczby certyfikowanych podmiotów. W tym roku szkółki otrzymały średnio:
- ponad 17 tys. zł na jedną drużynę w przypadku certyfikatu złotego,
- ponad 11 tys. zł na jedną drużynę w przypadku certyfikatu srebrnego,
- ponad 5 tys. zł na jedną drużynę w przypadku certyfikatu brązowego.

Dzięki dotacjom szkółki będą mogły chociażby zadbać o rozwój już zatrudnionych szkoleniowców, a także postarać się o zatrudnienie najlepszych specjalistów na rynku. To z kolei może pozytywnie wpłynąć na nabór zawodników do szkółki.

Kolejna korzyść wynika z cyklicznych wizytacji prowadzonych przez przedstawicieli PZPN. Dzięki nim pracownicy szkółek regularnie korzystać będą ze wskazówek doświadczonej kadry trenerów monitorujących odnośnie m.in. tworzenia programu szkolenia, planu treningowego, konspektów treningowych czy filarów szkolenia w codziennej pracy.

Harmonogram drugiego cyklu programu dostępny jest TUTAJ. Więcej informacji o Programie Certyfikacji oraz regulamin na jego drugi cykl znajdują się z kolei POD TYM LINKIEM.