fot. Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku
Trwają zapisy do XXIII edycji
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy Turniej dziecięcy w Europie. Uczestniczą w nim tysiące chłopców i dziewczynek z całej Polski w wieku do 8, 10 i 12 lat, ale także ich nauczyciele i trenerzy. Choć wielokrotnie starsi od swoich podopiecznych – udział w Turnieju przeżywają tak samo, jak dzieci, a ponadto jest dla nich ważnym doświadczeniem zawodowym. Trwają zapisy do XXIII edycji rozgrywek.
Nauczyciele czy trenerzy są często pierwszymi osobami, które zarażają dzieci i młodzież miłością do uprawiania sportu. To właśnie oni wykuwają piłkarskie talenty i prowadzą je za rękę drogą do spełnienia dziecięcych marzeń. Choć w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to rozwój dzieci jest najważniejszy, mówiąc o rozgrywkach nie sposób nie wspomnieć o korzyściach, które wyciągają z niego ich opiekunowie. Szczególnie, że z uwagi na skalę Turnieju jest to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, nieporównywalne z uczestnictwem w lokalnych rozgrywkach międzyszkolnych czy ligowych.
– Skłamałbym mówiąc, że nie było to dla mnie ważne wydarzenie w życiu – mówi Adam Gołaszewski, trener drużyny Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Łodzi. Jego podopieczni zajęli w XXII edycji Turnieju drugie miejsce w kategorii U-10 chłopców. – Szczególny był udział w finale na stadionie PGE Narodowym. Nigdy na nim nie zagrałem jako piłkarz, ale mogłem przynajmniej wziąć udział w meczu jako trener. To było dla mnie naprawdę ogromne przeżycie.
Perspektywa poprowadzenia zawodników i zawodniczek na płycie stadionu PGE Narodowego robi wrażenie, ale to nie jedyny czynnik motywujący, który Turniej oferuje trenerom i nauczycielom. Gra toczy się o nagrodę główną, którą jest spotkanie z piłkarzami i trenerami reprezentacji Polski – zarówno dla zawodników i zawodniczek, jak i ich opiekunów. Co więcej, po zakończeniu Turnieju wybierany jest najlepszy trener i najlepsza trenerka, którzy otrzymują zaproszenie na obóz Akademii Młodych Orłów. To wyjazd szkoleniowy dla najbardziej utalentowanych chłopców i dziewczynek w Polsce w wieku do 13 lat.
W czasie obozu opiekunowie mogą podglądać w pracy i uczyć się od najlepszych szkoleniowców w kraju. Turniej oferuje jednak każdemu trenerowi i nauczycielowi dużo więcej – pozwala zebrać unikatowe, cenne doświadczenie i rozwinąć swój warsztat.
– Dzięki Turniejowi mogłem poznać świetnych trenerów z różnych części Polski. Wymienialiśmy się doświadczeniami, poglądami na piłkę nożną. Dowiedziałem się co warto zmienić w mojej pracy, na przykład w kwestii prowadzenia zajęć. Sam udział w meczach pozwolił mi również lepiej zrozumieć jakie wartości, cechy jako trener powinienem w sobie rozwijać. Poznałem również problemy, z jakimi mierzą się opiekunowie grup młodzieżowych w różnych częściach kraju, to bardzo cenna nauka – mówi Adam Gubała, trener Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem. Jego drużyna w XXII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” dotarła do Finału Ogólnopolskiego.
Gołaszewski dodaje: – Turniej trwa kilka miesięcy, dlatego jedną z najważniejszych umiejętności, jakie zyskałem w kwestii prowadzenia drużyny, jest zarządzanie czasem i zawodnikami. Dużą lekcję wyciągnąłem również z obserwacji dzieci, ich podejścia do tak dużego turnieju, mentalności. Nauczyłem się jak mogę ich lepiej motywować do dalszej nauki. Moja drużyna przegrała w finale, a porażka zawsze jest bodźcem, który pcha nas do pracy. Chwilę po ostatnim meczu spisałem całą kartkę wniosków na temat tego, co mogę poprawić w mojej pracy. Chcę to wcielić w życie w następnej, XXIII edycji rozgrywek.
Kamila Niemiec, trenerka, która prowadziła w XXII edycji zespół GKS Kamień, zwraca uwagę na cenne znajomości, które można nawiązać biorąc udział w rozgrywkach. – Poznałam osoby pracujące z dziećmi z różnych środowisk, z różnych części kraju. Choć Turniej już dawno się skończył, z niektórymi nadal utrzymuję stały kontakt. Spotykamy się nie tylko na turniejach, ale także jeździmy do siebie na mecze towarzyskie. Lubimy się i cenimy – opowiada.
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Turniejem o ogólnopolskim zasięgu. Dociera do każdej gminy i powiatu. Droga przez etapy lokalne i wojewódzkie wiedzie na stadion PGE Narodowy. Dotarcie do finałów krajowych, a nawet wojewódzkich, jest wielkim wydarzeniem dla każdego zespołu. Szczególnie dla drużyn z mniejszych ośrodków, w których tego typu sukces nie umyka uwadze lokalnej społeczności.
– Nasza drużyna została wyróżniona przez lokalną gazetę, powstał o nas artykuł, mieliśmy sesję zdjęciową jak profesjonalni piłkarze. Zaistnieliśmy lokalnie, dzięki czemu pojawili się nowi sponsorzy sekcji dziewczynek oraz, co najważniejsze, same dziewczynki, które chcą uczyć się gry w piłkę – zdradza Niemiec. – Awans do finału był olbrzymią reklamą dla szkoły i całego naszego środowiska piłkarskiego w województwie. Spłynęły do nas gratulacje z wielu stron. To było bardzo miłe, budujące i motywujące do dalszej pracy – dodaje Gołaszewski.
W tym roku do rywalizacji w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” mogą przystąpić wyłącznie drużyny szkolne, dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Zapisy trwają do 31 stycznia 2023 na stronie internetowej: www.zpodworkanastadion.pl, na której dostępny będzie także szczegółowy harmonogram rozgrywek. Pierwszy etap rywalizacji najmłodsi piłkarze i piłkarki rozpoczną w marcu 2023 r. Za udział każdej drużyny w rozgrywkach trener otrzyma piłkarski upominek.
Zawody rozpoczną się eliminacjami na szczeblu gminnym i powiatowym (od 1 marca do 30 kwietnia 2023 r.), a zwycięzcy awansują do rundy wojewódzkiej (od 1 do 31 maja 2023). Najlepsze 16 drużyn w kraju, po jednej z każdego regionu - w kategorii U-10 i U-12 wśród chłopców i dziewcząt, wystąpi w finale ogólnopolskim w Warszawie. Mecze finałowe odbędą się w czerwcu na stadionie PGE Narodowym.
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” organizowany jest przez PZPN od 23 lat. Od 2007, Sponsorem Głównym Turnieju jest marka Tymbark. Turniej jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw Grassroots w Polsce, oraz jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Patronem Honorowym Turnieju, tak jak w latach ubiegłych został Prezydent RP Andrzej Duda. W Komitecie Honorowym XXIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia. Więcej informacji na stronie rozgrywek: www.zpodworkanastadion.pl.