fot. Lechia jesień 2019

W sobotę debiut Soboty

Zaledwie pół roku trenerem Lechii Tomaszów Mazowiecki był Daniel Myśliwiec. Po udanej rundzie wiosennej ambitny szkoleniowiec znalazł się w sztabie szkoleniowym ekstraklasowej Arki Gdynia. Jego miejsce zajął Mateusz Sobota, który oficjalny debiut zaliczy w Elblągu, gdzie w sobotę Lechia rozpocznie nowy sezon w grupie I trzeciej ligi.


Poprzednie rozgrywki tomaszowianie zakończyli na trzecim miejscu, co było ogromną niespodzianką. Przed rozgrywkami Lechia straciła bowiem głównego sponsora, a w przerwie zimowej z klubem pożegnali się trener Bogdan Jóźwiak i kilku kluczowych zawodników. Po tych zmianach wiele osób było skłonnych przyjmować zakłady, że zespół z Tomaszowa wiosną będzie walczył jedynie o utrzymanie. Następca Jóźwiaka wykonał jednak kawał dobrej roboty i pod jego wodzą zespół grał równie skutecznie jak jesienią. Co prawda w drugiej odsłonie rozgrywek Lechia zdobyła dwa punkty mniej, jednak w tabeli awansowała z czwartej pozycji na trzecią. Tym samym poprzeczka przed nowym sezonem została zawieszona bardzo wysoko.

Do sezonu 2019/2020 klub z Tomaszowa przystąpi jako spółka, w której za piłkarski pion sportowy odpowiada Paweł Magdoń. Na następcę Myśliwca wybrano 30-letniego Sobotę, który do końca czerwca pracował w pierwszoligowej Garbarni Kraków, gdzie asystował dobrze znanemu w naszym regionie Bogusławowi Pietrzakowi. Wcześniej przez kilka lat był związany z chorzowskim Ruchem, w którym prowadził m.in. trzecioligowe rezerwy. Nowy opiekun Lechii ma licencję trenerską UEFA A oraz UEFA Elite Youth.

Sobota objął zespół, w którym nie było kadrowej rewolucji. Z drużyny odeszli Patryk Grejber, Piotr Kornacki, Rafał Nowak i Bartosz Rymek, a na ich miejsce sprowadzono Jacka Wuwera (Pniówek Pawłowice Śląskie), Adriana Marciocha (KS Kutno) i Wiktora Bieńka (Górnik Zabrze).

- Trzon zespołu został, więc mogliśmy szukać wzmocnień na konkretne pozycje. W okresie przygotowawczym zrealizowaliśmy wszystko, co sobie zaplanowaliśmy. Teraz wykonaną pracę trzeba przełożyć na wyniki w lidze. Nie mamy jasno wytyczonego celu, jednak wiadomo, że każdy wychodzi na boisko po to, by jak najwięcej wygrywać. Na wyniki największy wpływ będzie miała nasza dyspozycja i gra, więc będziemy się skupiać przede wszystkim na sobie. Chcemy być w czołówce, jednak w piłce różnie bywa. Wiem, że Lechia ma wspaniałych kibiców i mam nadzieję, że naszą grą będziemy ich skutecznie zapraszać na stadion – powiedział przed startem rozgrywek Sobota.

Do nowego sezonu jego podopieczni przystąpią w doskonałych nastrojach, gdyż okres przygotowawczy zakończyli wysoką wygraną z Omegą Kleszczów, którą pokonali 8:3. Wcześniej Lechia sprawdzała formę w sparingach z: Ceramiką Opoczno (5:1), Zagłębiem Sosnowiec (1:6) i Oskarem Przysucha (4:0). W inauguracyjnej kolejce grupy I trzeciej ligi formę trzeciej drużyny poprzednich rozgrywek sprawdzi Concordia. Mecz w Elblągu rozpocznie się 3 sierpnia o godz. 17.  

Foto: lechiatm.pl